Ratifikohet marrëveshja e Sigurimeve Shoqërore në mes të Shqipërisë dhe Kanadasë

Përmes një postimi në mediat sociale, bëhet e ditur se Shqipëria dhe Kanadaja kanë ratifikuar marrëveshjen e Sigurimeve Shoqërore.

Kështu ka shkruar në Twitter,  Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka.

Me një gusht hyn në fuqi e drejta për të dy vendet që të gëzojnë të gjitha përfitimet e kontributeve të tyre.

“Lajm i madh! Shqipëria dhe Kanadaja ratifikuan Marrëveshjen e Sigurimeve Shoqërore, duke u dhënë qytetarëve të dy vendeve të drejtën të gëzojnë përfitimet e plota të kontributeve të tyre pas hyrjes në fuqi më 1 gusht”, ka shkruar Xhaçka në llogarinë e saj Twitter.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë në Shqipëri, Delina Ibrahimaj, më 18 shkurt ka nënshkruar marrëveshje në kuadër në fushën e Mbrojtjes Shoqërore me ministrin për Çështjet e Brendshme, Shëndetësisë dhe Mbrojtjen Sociale të Zvicrës, Alain Berset.

Shtetasit shqiptarë që punojnë rregullisht në Zvicër, do të përfitojnë pensionin me mbushjen e moshës. Me këtë marrëveshje i ‘u mundësohet atyre që mos të humbasin as një ditë nga periudha kontributeve.

Mbi 2 mijë persona që do të përfitojnë nga njohja e ndërsjellët e Mbrojtjes Shoqërore, ka njoftuar Ibrahimaj.

Ministri i Zvicrës, u shpreh i kënaqur që “po zgjerojmë marrëdhëniet tona përmes kësaj marrëveshje”.

Ndërsa e ka cilësuar si “hap të rëndësishëm” që do të sjellë “të mira” për të dyja vendet.

Me herët në vitin e kaluar është rene dakord edhe me Italinë për Pensionet e shqiptarëve në Itali.

Duke nisur nga viti 2023, Qeveria italiane do të njohë edhe vitet e punës në Shqipëri, për emigrantët shqiptarë që jetojnë e punojnë në shtetin fqinj.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika