Rezultatet preliminare – Vuçiq fitues i zgjedhjeve në Serbi me 58.56%

Komisionit Republikan Zgjedhor në Serbi (RIK), sipas rezultateve preliminare, Presidenti aktual i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka fituar zgjedhjet presidenciale të tre prillit, duke marrë 58.56 për qind të votave të përgjithshme.

Sipas RIK, kandidati i dytë  më i votuar është kundër kandidati i Vuçiq-it, Zdravko Ponos, me 18.36 për qind të votave.

Rezultati preliminar i RIK vije nga 97,62 për qind e votave të përpunuara.

Millosh Jovanoviq nga koalicioni NADA, është renditur i treti me 5,96 për qind të votave, i ndjekur nga kandidati i Bllokut Patriotik, Boshko Obradoviq, me 4,37 për qind dhe kandidatja e partisë Zavetnici, Milica Gjurgjeviq-Stamenkovski, me 4,25 për qind, raporton RIK në faqen zyrtare të saj.

Ndërsa, kandidatja për presidente e koalicionit Moramo, Biljana Stojkoviq, fitoi 3,21 për qind të votave.

Dy kandidatet e fundit që morën më së paku vota janë Branka Stamenkoviq nga koalicioni Sovranistë, me 2,03 për qind dhe kandidati i së djathtës serbe, Misha Vaçiq, ka arritur të marrë vetëm 0,87 për qind të votave të përgjithshme.

Sipas të dhënave të RIK, në bazë të asaj përqindje të votave të përpunuara, në zgjedhje kanë votuar 58,72 për qind e numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar në Serbi.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika