Ridvan Berisha suspendohet nga puna në RTK

Gazetari i Radio Televizionit të Kosovës (RTK), është suspenduar nga punë në kohëzgjatje prej gjashtë muajsh. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, përmes një postimi në llogarinë e tij, Facebook.

Berisha, ka shkruar se që dhjetë vjet është sulmuar nga aktivistë, sic ka thënë, të nxitur nga kryeministri i vendit, Albin Kurti.

Suspendimin nga puna, Berisha e ka quajtur politik dhe të dirigjuar nga presidenca e kryeministria, por, sipas tij, në vendim ka ndikuar edhe Ambasada Britanike në Prishtinë.

“Sot, u suspendova nga puna per gjashte muaj, a e dini nga kush?! Nga përfaqësuesit e Kurtit e Sadriut me fasilitim, dijeni e mbështetje edhe nga disa segmente te Ambasadës britanike, sot në krye të RTK-së, te cilët shkuan aq larg me shkelje ligji jo vetëm në rastin tim, por, edhe publiku ordiner është i njoftuar se ata e kurdisen keq konkursin për drejtor të RTK-së”, ka shkruar Berisha.

Tutje, ai ka kërkuar përballje me ata që e kanë suspenduar nga puna.

Ridvan Berisha, ishte gazetar i dhomës së lajmeve në RTK, njëherësh edhe udhëheqës i emisionit “Debat”, në mediumin publik.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika