Rrëzimi i avionit në Kinën Lindore ka të ngjarë të jetë i qëllimshëm, thonë raportet amerikane

Të dhënat e fluturimit raportohet se kanë treguar se dikush në kabinë ka bërë rrëzimin e avionit të China Eastern Airlines

Boeing 737-800 u rrëzua kur po fluturonte midis qyteteve jugore të Kinës, Kunming dhe Guangzhou.

Të gjithë 132 pasagjerët dhe ekuipazhi në bordin e avionit vdiqën në përplasje, raporton BBC.

Hetuesit deri më tani nuk kanë gjetur ndonjë defekt mekanik ose teknik në avion, thonë raportet, duke cituar një vlerësim paraprak nga zyrtarët amerikanë.

“Aeroplani bëri atë që iu tha të bënte nga dikush në kabinë”, sipas Wall Street Journal, e cila raportoi fillimisht historinë, duke cituar një person të njohur me vlerësimin paraprak të zyrtarëve amerikanë për shkakun e rrëzimit.

Në raport thuhet se të dhënat nga një prej regjistruesve të fluturimit të “kutisë së zezë” të aeroplanit, i cili u gjet nga vendi i përplasjes, sugjeruan se të dhënat në kontrolle e shtynë avionin në një zhytje pothuajse vertikale.

ABC News, duke cituar zyrtarë amerikanë, raportoi, gjithashtu, se përplasja besohet të jetë shkaktuar nga një veprim i qëllimshëm.

Ushtarët me lopata ecin përgjatë një shtegu për në vendin e përplasjes së malit të pyllëzuar. Foto BBC

Sipas Reuters, të cilët citojnë dy persona të informuar për këtë çështje, hetuesit po shqyrtojnë nëse ai ishte për shkak të veprimit të qëllimshëm në kuvertën e fluturimit, pa asnjë provë të gjetur për një mosfunksionim teknik.

China Eastern Airlines tha më parë se tre pilotët në bord ishin profesionistë dhe ishin në gjendje të mirë shëndetësore.

Linja ajrore i tha Wall Street Journal se nuk kishte asnjë tregues se ndonjë nga pilotët kishte probleme financiare.

“China Eastern Airlines” nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment.

Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC), e cila po udhëheq hetimet për përplasjen, gjithashtu, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment.

Muajin e kaluar, CAAC tha se raportet që tregojnë se avioni mund të ishte rrëzuar qëllimisht kishin “mashtruar rëndë publikun” dhe “ndërhyrë në punën e hetimit të aksidentit”.

Media shtetërore kineze Global Times të mërkurën ka raportuar se hetuesit janë ende në proces të analizimit të të dhënave të fluturimit dhe rrënojave nga rrëzimi.

Informacione vizuale rreth Fluturimit MU5735

Ai tha, gjithashtu, se CAAC do të vazhdojë të “kryejë hetimin e aksidentit në një mënyrë shkencore, rigoroze dhe të rregullt”.

Ambasada kineze në Washington, Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA (NTSB) dhe prodhuesi i avionëve Boeing nuk pranuan të komentojnë raportin e Wall Street Journal, për shkak të udhëzimeve të përcaktuara nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil të Kombeve të Bashkuara.

“Sipas rregullave në lidhje me hetimet e përplasjes… vetëm agjencia hetuese mund të komentojë një hetim të aksidentit në ajër të hapur,” tha një zëdhënës i Boeing për BBC të mërkurën. Kompania më parë tha se po ndihmonte hetimet në Kinë dhe po komunikonte me NTSB.

Linjat ajrore kineze në përgjithësi kanë një rekord të mirë sigurie – aksidenti i fundit i madh ndodhi 12 vjet më parë.

Avioni i China Eastern Airlines që u rrëzua ishte i vjetër më pak se shtatë vjeç.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

KFOR-i: Ushtria serbe s’ka nevojë për autorizim për të lëvizur...

KFOR-i ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit serb të Mbrojtjes dhe shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë, në bazën ushtarake...

Doktorët që lanë Gjermaninë për tu kthyer në Kosovë

Kohëve të fundit, lajmet për ikjen e punëtorëve e veçanarisht të doktorëve, nga Kosova për në vendet evropiane nuk kanë qenë të pakta. Por, fillimi...

Të fundit nga rubrika