Rritja e çmimeve, ankohen qytetarët

Rritja e çmimeve është shqetësuese për qytetarët duke marrë parasysh gjendjen ekonomike në Kosovë. Kreu i organizatës joqeveritare'Konsumatori', Selatin Kaqaniku e ka vlerësuar si të arsyeshme rritjen e çmimeve

Fotoilustrim

Rritja e çmimeve është shëndërruar në rrezikun kryesor për ekonominë botërore dhe padyshim atë kosovare, që mbetet e varur nga mallrat e importit.

Qytetarët po përballen me rritjen drastike të çmimeve, ashtu si edhe pjesa tjetër e botës.

E dikush që jeton në Evropë por që pushimet ka zgjedhur t’I kaloj në Kosovë po thotë se rritja e cmimeve përveq në Kosovë po e kalojnë edhe në Gjermani

Qytetari, Fatmir Fazliu ka thënë se këto rritje të çmimeve duhet që për shumë familje janë të papërballueshme.

Qytetar, Fatmir Fazliu

Faik Shaqiri, qytetar, ka thënë se rritja e çmimeve në Kosovë është e njëjtë si në Evropë.

“Por ne nuk mund të përballojmë sepse kemi pernzion 150 euro”.

Qytetar, Faik Shaqiri

Kryetari i Organizatës Joqeveritare “Konsumatori”, Selatin Kaçaniku e ka vlerësuar si të arsyeshme rritjen e çmimeve.

Selatin Kaqaniku, kreu i organizates joqeveritare “Konsumatori”

Ministria e Tregtisë kishte paralajmëruar çmim tavan edhe për produktet ushqimore mirëpo ende nuk kanë sjellur ndonjë plan konkret. Ndëkrohë nga Qeveria nuk kanë treguar se cili do të pjesë plani I veprimit në rast se cmimet e produkteve ushqimore nuk zbresin.

 

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika