Rrjedhjet e gazit në Detin Baltik: Kush ose çfarë fshihet pas tyre?

Politikanët në Evropë dhe SHBA nxituan të fajësojnë Rusinë për rrjedhjet e fundit të gazit të zbuluara në tubacionet e Detit Baltik, por çfarë na thonë dëshmitë

Rrjedhjet e gazit në Detin Baltik

Agjencia Daneze e Energjisë ka thënë se ka zbuluar dy rrjedhje këtë javë në tubacionin Nord Stream 1 në verilindje të ishullit Bornholm dhe rrjedhje e tretë dhe e katërt në tubacionin Nord Stream 2 në ujërat suedeze në juglindje të ishullit.

“Këto nuk janë çarje të vogla, por vrima vërtet të mëdha ,” tha agjencia.

Ndërkohë, Qendra Kombëtare Sizmologjike e Suedisë zbuloi dy shpërthime në Detin Baltik, me shpërthime të regjistruara edhe deri në Finlandë. Rrjedhjet po pompojnë gaz natyror në sipërfaqen e detit dhe një zonë përjashtimi prej 8 kilometrash për transportin është krijuar rreth ishullit Bornholm dhe fluturimet nën 1000 metra janë të ndaluara në atë zonë, shkruan Deutsche Welle.

Rrjedhjet e tubacioneve të gazit Nord Stream 1 dhe 2

Të shpejtë për të fajësuar Rusinë

Sabotimi duket të jetë shkaku më i mundshëm i rrjedhjeve . Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen i quajti rrjedhjet “sabotim”, ndërsa kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se ato ishin “akte të qëllimshme”.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha se rrjedhjet “ndoshta shënojnë hapin e ardhshëm të eskalimit të situatës në Ukrainë .” Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka folur me ministrin e Jashtëm danez Jeppe Kofod për “sabotimin e dukshëm”.

Finlanda, ndërkohë, është në bisedime urgjente me katër nga tetë vendet e rajonit të Detit Baltik për rrjedhjen, tha për DW ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto: “Sabotimi nuk mund të përjashtohet, por kjo duhet të hetohet si çështje kriminale. .”

“Koha kur Polonia zbuloi tubacionin e saj ‘Baltik Pipe’ të rrjedhjeve është një shenjë që duhet pasur parasysh – nëse është bërë me qëllim – se sa të kujdesshëm duhet të jemi dhe sa të cenueshëm jemi,” tha ai.

“Mjerisht partneri ynë lindor po ndjek vazhdimisht një drejtim politik agresiv ,” tha zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë, Marcin Przydacz. “Nëse është e aftë për një drejtim ushtarak agresiv në Ukrainë, atëherë është e qartë se aktet e provokimeve në Evropën Perëndimore gjithashtu nuk mund të përjashtohen.”

Tubacionet e gazit Nord Stream dhe Bltic-Pipe

A ka ndonjë dëshmi?

Gjithashtu edhe disa ekspertë fajësojnë Rusinë për rrjedhjet, por askush nuk ka asnjë dëshmi deri më tani. Dhe mund të mos ketë kurrë.

“Sabotimi sigurisht që dyshohet pasi të gjitha provat tregojnë për këtë”, tha për DW Anna Mikulska, eksperte e energjisë në Universitetin Rice në Shtetet e Bashkuara. “Dhe shumica e analizave tregojnë për sabotim rus.”

Nëse po, cili do të ishte përfitimi për Rusinë?

Kaosi mund të jetë një faktor motivues, sipas Grzegorz Poznanski, drejtor i përgjithshëm i Sekretariatit të Përhershëm të Këshillit të Shteteve të Detit Baltik (CBSS). “Kjo sigurisht mund të jetë një mënyrë e Rusisë për të ekzekutuar një luftë hibride,” tha ai.

Mikulska u pajtua se qëllimi i Rusisë mund të jetë për të futur kaos dhe pasiguri në kohën kur tregjet evropiane të gazit janë qetësuar pak.

Tubacionet e gazit janë në pronësi të një kompanie të quajtur Nord Stream AG, shumica e së cilës është në duart e kompanisë shtetërore ruse Gazprom . Rusia ka pretenduar se nuk është në gjendje të riparojë tubacionet për shkak të sanksioneve kundër luftës , megjithëse Gjermania ka thënë se sanksionet ekzistuese nuk ndikojnë në operacionet për riparimin e tubacionit.

“Çarja e tubacioneve të gazit është jashtëzakonisht e rrallë”, thanë autoritetet daneze në një deklaratë.

Nord Stream 1 dhe 2 shkojnë nga Rusia në Gjermani në një thellësi prej 70-90 metrash. Tubi i çelikut ka një mur prej 4,1 cm dhe është i veshur me beton të përforcuar me çelik me trashësi deri në 11 centimetra.

“Sigurisht që duket shumë e dyshimtë dhe asgjë që Rusia bën nuk do të më befasonte”, tha për DW Joanna Przedrzymirska, zëvendësdrejtoreshë e Institutit të Oqeanologjisë në Poloni.

A mund të qëndrojnë pas saj Shtetet e Bashkuara apo Ukraina?

Arnold Dupuy, drejtor i organizatës STO të shkencës dhe teknologjisë së NATO-s, tha se dëmi mund të jetë ekzekutuar nga një grup anti-Kremlin nga Ukraina.

Radoslaw Sikorski, një eurodeputet polak, sugjeroi se SHBA mund të ketë shkaktuar qëllimisht dëmin, duke shkruar në Twitter “Faleminderit, SHBA”.

“Rastet janë vërtet befasuese,” shtoi ekspertja e energjisë Mikulska. “Duket se askush nuk do të përfitonte vërtet prej tyre, pasi asnjë tubacion nuk furnizon me gaz Evropën, ndërsa kostoja mjedisore e ngjarjes është vërtet e tmerrshme.”

“Megjithatë, pamundësia për të përdorur Nord Stream pothuajse “stabilizon” situatën e Gjermanisë, në fakt, jo në një nivel të preferuar, por të paktën Gjermania tani e di se ku qëndron realisht ,” argumentoi Rice.

Ndërsa zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka bërë thirrje për një hetim të shpejtë, duke i përshkruar rrjedhjet si “shumë shqetësuese” dhe duke thënë se “asnjë opsion nuk mund të përjashtohet tani”, duke përfshirë edhe sabotimin.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika