Shatri: Vendimi për rritjen e tatimit duhet të anulohet

Ish-ministri i Financave, Haki Shatri ka thënë se rritja e vlerës së tatimit në pronë ka qenë e panevojshme dhe se duhet të anulohet

Ish-ministri i Financave, Haki Shatri

Skandaloz e tejet të panevojshëm e ka quajtur vendimin për rritjen e tatimit në pronë, ish-ministri i Financave Haki Shatri.

Ai në emisionin “Five” të Rtv Dukagjinit, ka thënë se këtë vendim e ka marrë ministri i Financave, Hekuran Murati dhe jo komunat.

Ky vendim sipas Shatrit duhet të anulohet dhe të rishikiohet.

“Është për t’u brengos për vendimet skandaloze të qeverisë në kohën e inflacionit dhe shtrenjtimit të çmimeve. Të gjitha vendimet që janë marrë deri më sot për mirëqenien e qytetarëve, janë skandaloze të dëmshme, edhe për standardin e qytetarëve dhe zhvillimin ekonomik. Veprimi i fundit për tatimin në pronë na ka shokuar për përmbajtjen që ka dhe ndryshimet e mëdha në vlerën e tatimit në pronë”, ka thënë ai.

Vlerësimi i pronave sipas Shatrit nuk është bërë në mënyrë reale. Kjo sipas tij është ngarkesë për qytetarët e Kosovës.

“Vlerësimi nuk është bërë real është bërë tendencioz. Në kushte kur i kemi 13% normën e përgjithshme të inflacionit dhe të artikujve 30 deri 60%, dhe vjen një qeveri që i thotë vetes me orientim të majtë, i ngarkon qytetarët me një normë të tejshtuar, është e papranueshme”, ka thënë ai.

Shatri po ashtu tha se fatura e tij e tatimit në pronë i është rritur pesë fish.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika