SHBA do të dërgojë 400 milionë dollarë shtesë armësh në Ukrainë

Me ndihmën e re që do i dhurohet Ukrainës nga SHBA-të, shënohen rreth 7.3 miliardë dollarë të përkushtuara që kur forcat ruse u futën në Ukrainë

Një ushtarak ukrainas në HIMARS më 1 korrik 2022 në Ukrainën Lindore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka nënshkruar një paketë të re armësh me vlerë deri në 400 milionë dollarë për Ukrainën, duke përfshirë katër sisteme shtesë raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë (HIMARS) të premten, transmeton një medium ndërkombëtar.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikan, i paidentifikuar ka thënë se shtesat e raketave do ta rrisin numrin total të këtyre sistemeve në 12.

Zyrtari ka shtuar se të gjitha HIMARS-të që i janë dhënë Ukrainës u llogaritën pasi Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në fillim të kësaj jave ka thënë se kishte shkatërruar dy sisteme “HIMARS” dhe depot e tyre të municionit në Ukrainën lindore.

Njëherësh, paketa e fundit e armëve përfshin municione më të sakta për sistemet e artilerisë së obusit, të cilat janë në dispozicion të ushtrisë amerikane, por që nuk i ishin dhënë Kievit.

Shtetet e Bashkuara filluan t’i ofrojnë Ukrainës sistemin kryesor të raketave me precizion muajin e kaluar, pasi morën garanci nga Kievi se nuk do t’i përdorte ato për të goditur objektivat brenda territorit rus.

Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj i kanë ofruar Ukrainës armë gjithnjë e më të sofistikuara.

“Uashingtoni ka zhvilluar diskutime me Kievin rreth rrezikut të përshkallëzimit nëse godet thellë brenda Rusisë”, kanë thënë zyrtarët e SHBA dhe diplomatikë për Reuters.

“Ukraina nuk ka përdorur sistemet HIMARS për të goditur jashtë Ukrainës”, ka shtuar zyrtari.

Duke përfshirë raundet e fundit të ndihmës, Shtetet e Bashkuara tani kanë përkushtuar rreth 7.3 miliardë dollarë që kur forcat ruse u futën në Ukrainë dhe sollën luftën në shkallë të plotë në Evropë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika