ShBA-ja pret një takim konstruktiv të hënën, Chollet thotë se është koha për të diskutuar edhe për Asociacionin

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka bërë të ditur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin një takim konstruktiv të hënën mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq. Ndërsa, është shprehur se në këtë takim duhet pajtuar edhe për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet dhe kryeministri Albin Kurti

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka bërë të ditur se në bisedën telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, është diskutuar për takimin mes Kurtit dhe Vuçiqit. Ndërsa, është shprehur se ShBA-ja e mbështet një takim konstruktiv që afirmon përkushtimin e të dyja palëve ndaj propozimit të Bashkimit Evropian.

“Para takimit të liderëve të dialogut të ndërmjetësuar nga BE për avancimin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. SHBA mbështet një takim konstruktiv që afirmon përkushtimin e të dyja palëve ndaj propozimit të BE-së”, është shprehur Chollet në Twitter.

Me kryeministrin Kurti, Chollet ka bërë të ditur se ka biseduar edhe për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Lidhur me këtë, Chollet është shprehur se të dyja vendet duhet të zbatojnë marrëveshjet që kanë nënshkruar dhe të përparojnë drejt themelimit të Asociacionit.

“Unë u shpreha se tani është koha për të diskutuar për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Si Kosova ashtu edhe Serbia duhet të zbatojnë marrëveshjet që kanë nënshkruar tashmë përmes procesit të Dialogut, duke përfshirë përparimin drejt themelimit të ASM”, ka shkruar Chollet në llogarinë e tij në Twitter.

Ndryshe, një bisedë e tillë erdhi dy ditë para takimit të 27 shkurtit në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. Më saktësisht, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohen të hënën.

Në këtë bisedë me Chollet, Kurti gjithashtu e ka konfirmuar qëndrimin e tij pro propozimit evropian, propozim që e sheh si bazë të drejtë.

Kurti ia konfirmon Cholletit qëndrimin pro propozimit evropian

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika