Shënohet “Dita e Dizajnit Italian” në Kosovë

Për herë të parë në Kosovë po shënohet Dita e Dizajnit Italian. Ambasada italiane në Prishtinë po organizon konferencën “Ri-gjenerimi-Dizajni dhe teknologji të reja për një të ardhme të qëndrueshme”.

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Antonello De Riu ka thënë se kriza ekonomike e shkaktuar në pandemi do të ndryshojë falë dizajnit italian, për të përmbushur nevojat e përparuara të shoqërisë.

“Dizajni i kontribuon një reflektimi për një të ardhme, që i shtyn ndërmarrjet që të investojnë për rigjenerim. Këtu kemi të bëjmë me një detyrë komplekse. Dizajni shihet si instrument për rininë, për botën e së ardhmes ka thënë ai.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka përmendur edhe European Nomadic Biennal “Manifesta”, e cila për herë të parë do të mbahet në Prishtinë.

Sipas tij, kjo do të promovojë marrëdhënien mes kulturës dhe shoqërisë.

Ministrja e Industrisë, Rozeta Hajdari tha se kompanitë që kanë për qëllim rigjenerimin do të kenë një të ardhme më të qëndrueshme.

“Popullsia e Kosovës është popullatë më e re në Evropë, është e aftë që të zbatojë këto transformime. Andaj si objektiv specifik është përmirësimi i konkurrencës në ndërmarrje dhe përmirësimi i shërbimeve, në mënyrë që ndërmarrjet tona të bëhen konkurruese në rajon dhe më gjerë. Ka shumë risi që janë bërë nga të rinjtë tanë, si autostrada bienale. Rinia jonë mund të kishte bërë më shumë, nëse do t’u jepnim mundësi në vitet e deritanishme”, ka shtuar ajo.

I pari i kryeqytetit, Përparim Rama ka theksuar se tema e këtij viti, për të shënuar ditën e dizajnit italian, tregon synimin për të shënuar vlera shoqërore.

Sipas tij, Prishtina ka nevojë për rigjenerimin e banesave.

“Kemi filluar transformimin e qytetit tonë, ku makinat do të jenë te fundit. Ridizajnimi i rrugëve krijon dhe mundëson rigjenerim urban. Mirëpresim çdo lloj mundësie dhe bashkëpunimi me dizajnerët italian. Të njëjtin bashkëpunim mund ta shtrijmë edhe në sektorin e arsimit. Në aspektin e qytetit jemi në bashkëpunim me dizajnerin italian, ku do të organizohet manifesta. Manifesta do të përdoret si një strategji ku u mundësojmë edhe personave me nevoja të veçanta ecje të lirë”, ka thënë Rama.

Dita e Dizajnit Italian në Kosovë nuk do të përfundojë më 22 mars por do të vazhdojë edhe në ditët në vijim.

Në fakt, disa partneritete janë krijuar me agjencinë ICE me aktorë të rëndësishëm në shpërndarje në shkallë të gjerë në Kosovë (Albi Mall dhe Bottega Leather në Prishtinë, Abi Garshia dhe Casa Italia në Prizren, Gacaferi Mobili në Pejë).

Falë tyre, më të mirat e prodhimit italian do të ofrohen në sektorë të ndryshëm: mobilim i brendshëm, sende shtëpiake, syze, veshje dhe aksesorë, kozmetikë, stil jetese.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika