Shërbehet për klientë supa që është zier për 40 vite

Supa e cila mban histori në vete tash e 40 vite

Ilustrim
Ilustrim

Disa gjëra përmirësohen me kalimin e kohës. Kjo ndodhë edhe me ushqimet, duke përfshirë edhe supën.

Ky është mendimi i pronarëve të restoranit Wattana Panich në Tajlandë.

E vendosur në rrugën Ekkamai, Wattana Panich mund të dallohet lehtësisht nga larg, me një tabelë të madhe që ka shkronja kineze. Ky restorant aktualisht drejtohet nga gjenerata e tretë e familjes në Bangkok, ku tashe e 40 vite shërben supë me të njëjtën lëng mishi.

Ilustrim
Ilustrim

Nattapon është shef i kuzhinës i cili thotë se tash e sa vite punë kanë ruajtur traditën dhe kulturën e kësaj familje.

“Me përdorim të një metode të lashtë gatimi të njohur në disa kultura, e cila i jep supës një shije dhe aromë unike. Është e vlerësuar me çmime të ndryshme dhe është shumë e shijshme”, ka thënë shefi i kuzhinës Nattapong Kaweenuntawong.

Është një supë me petë viçi e quajtur neua tune. Zihet në një tenxhere gjigante. Mishi i freskët si viçi i papërpunuar në feta, dhe organe të tjera shtohet çdo ditë.

Ilustrim
Ilustrim

Por, çdo supë të mbetur, ruhet në fund të çdo dite dhe përdoret ditën tjetër. Ka fituar shumë çmime për supë më të mirë në të gjithë Tajlandën, pavarësisht metodës së çuditshme të gatimit por, gjithësesi magjepsëse.

Ilustrim
Ilustrim

Por, jo vetëm supa e viçit është e njohur në Wattana Panich. Ndër ushqimet e pa rezistueshme e të veçanta në shije janë edhe petët e dhis që zënë vend të rëndësishëm në menynë e këtij restoranti.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika