Si një aktor fitoi dy Oscar për një shfaqje

Harold Russell mbetet vetëm një nga tre aktorët me aftësi të kufizuara për të fituar çmimin e Oscar-it

Harold Russell, në qendër, duke mbajtur çmimin e tij special dhe Oscar për aktorin më të mirë dytësor, me Samuel Goldwyn (majtas) dhe regjisorin "The Best Years" William Wyler.

Ka gjithmonë shumë përpjekje nga ana e artistëve që performancat e tyre të nominohen për Oscar. Por, njëkohësisht, është bërë shumë për çmimet Oscar, për t’i bërë nominimet e tyre dhe fituesit e tyre më të ndryshëm, qofshin ato për sa i përket racës, gjinisë, apo edhe seksualitetit.

Ndonëse kjo mund të duket si dëshirë e mirë me Oscars që tregon një favorizim kaq të fortë ndaj burrave të bardhë, kjo në fakt ka ardhur në realizim vitet e fundit.

Siç ka raportuar mediumi Collider, suksesi më i madh i Oscar-it shikohet në “Everything Everywhere All At Once”, or “Mahershala Ali” (një person me ngjyrë me besim mysliman) duke qenë një nga aktorët e paktë që fitoi dy Oscar për aktorin më të mirë dytësor, ose Chloé Zhao duke u bërë gruaja e dytë (dhe gruaja e parë aziatike) për të fituar çmimin regjisori më i mirë.

Sipas Collider, nuk ka dyshim se me të vërtetë është bërë përparim në këtë rrugëtim drejt nominimeve dhe fitimeve për Oscar.

Megjithatë, ekziston një grup i veçantë pakicë që ka pasur vetëm tre fitues të Oskarit: njerëzit me aftësi të kufizuara fizike. Më lejoni t’ju prezantoj me personin e parë me aftësi të kufizuara fizike që fitoi një Oscar, Harold Russell.

Cathy O’Donnell dhe Harold Russell në “The Best Years Of Our Lives” të vitit 1946

Kush është Harold Russell?

Harold Russell nuk ishte një aktor, të paktën, ai kurrë nuk është trajnuar për të qenë i tillë. Asnjëherë nuk e kishte ëndërruar të bëhej aktor, nuk shkoi kurrë në shkollën e dramës dhe sigurisht që nuk e kishte menduar të bëhej i famshëm.

Sipas librit të Mark Harris “Five Came Back”, gjithçka që ai bëri ishte të hynte në Luftën e Dytë Botërore si instruktor prishjeje për ushtrinë dhe humbi të dy duart, kur u shpërtheu një pako TNT me defekt.

Pas luftës, ai ndoqi Universitetin e Bostonit, ku u shfaq në “Ditari i një rreshteri”, një dokumentar për veteranët e luftës që po kalonin procesin e rehabilitimit. Një person shumë i rëndësishëm që ka parë dokumentarin e përmendur ishte William Wyler.

Si fitoi Howard Russell dy Oscar për një shfaqje?

Filmi “The Best Years of Our Lives” doli jashtëzakonisht mirë në Oscar, duke e kaluar valën e suksesit të madh kritik dhe arkë me vullnetin e mirë të njerëzve drejt nocionit të theksimit të ndjeshmërisë për veteranët.

Surpriza më e madhe deri tani, edhe në atë kohë, ishte që Harold Russell fitoi Oscarin për aktorin më të mirë në rol dytësor.

Sipas bashkëfolëses së podcast-it, Criterion Now Jill Blake, votuesit e Oscar ishin “të bindur se ai nuk do të fitonte”, kështu që ata vendosën të krijonin një çmim Nderi për “sjelljen e ndihmës dhe ngushëllimit për veteranët me aftësi të kufizuara përmes mediumit të filmave” si një mënyrë për të “falënderuar veteranët”.

Me fjalë të tjera, e vetmja herë që një aktor fitoi një Oscar të dytë për të njëjtën vepër dhe, siç ka shkruar Collider, ishte përfundimisht një marifet “PR” i krijuar për t’i bërë Oscars të duken mirë duke zgjeruar simpatinë e publikut.

Russell e mori atë si një nder të jashtëzakonshëm, por çuditërisht nuk e përdori atë si një trampolinë për një karrierë të plotë aktrimi.

Ai ndihej shumë më i investuar për t’u bërë një aktivist për invalidët dhe veteranët me aftësi të kufizuara në Amerikë, dhe suksesi i tij në Oscar e lejoi atë të arrinte një platformë më të madhe për të ndjekur këtë kauzë.

Ai përfundimisht do të kalonte pjesën tjetër të jetës së tij i përfshirë në mbrojtjen e aftësisë së kufizuar, më së shumti kryetar i Komisionit të Presidentit për Punësimin e Personave me Aftësi të Kufizuara në katër mandate të tëra presidenciale, si dhe bashkëthemelues i organizatës avokuese AMVETS.

Duke folur për, Russell mbeti i vetmi aktor me aftësi të kufizuara që fitoi një Oskar për 40 vjet të tëra, derisa Marlee Matlin, e cila është e shurdhër, mori në shtëpi gongun e aktores më të mirë për Children of a Lesser God.

Kaluan 35 vjet të tjera përpara se Troy Kotsur, i cili është gjithashtu i shurdhër, të fitonte çmimin për aktorin më të mirë në rol dytësor për CODA, në të cilin luajti Matlin! Fatmirësisht, tashmë kemi filluar të shohim më shumë përfaqësim të personave me aftësi të kufizuara në filma. Le të shpresojmë që të vazhdojë kështu.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika