Spider-Man nuk lejohet të shfaqet në She-Hulk të Disney+

Superheroi Spider-Man ishte paraparë që të shfaqej në serilain më të fundit të Marvel, She-Hulk, por shkrimtarja kryesore dhe krijuesja e serialit ka treguar arsyet se pse nuk i është lejuar që ai të jetë në serial

Aktori Tom Holland në rolin e superheroit Spidere-Man

She-Hulk: The Lawyer do të vijë së shpejti në Disney+, duke rikthyer shumë personazhe të preferuara nga Marvel.

Ndërsa, në mënyrë të pabesueshme ishte planifikuar edhe një paraqitje e Spider-Man-it të Tom Holland. Por, ai u ndalua nga salla e këshillit.

Krijuesja e serialit She-Hulk  dhe shkrimtarja kryesore Jessica Gao ka diskutuar për gamën e gjerë të personazheve që shkrimtarët shpresonin të sillnin në botën e shfaqjes, duke pranuar se “kishte shumë personazhe që ishin nga komike që nuk mund t’i përdornim” për shkak të një  “çështjeje të të drejtave, ose kishte disa raste kur ishte për shkak të Marvel”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me disa heronj ose zuzar që ishin jashtë kufijve, ajo vuri në dukje se një personazh i MCU që me të vërtetë rrëmbeu shumë nga shkrimtarët e shtëpisë së tyre, dhe që nuk mund ta përdornin, ajo ka pranuar se ishte Spider-Man.

Jessica Gao, shkrimtarja e serialit She-Hulk

“Por unë do të them, i vetmi personazh i MCU që me të vërtetë i goditi shumë shkrimtarë në dhomën tonë që ne nuk mund ta përdornim ishte Spider-Man dhe kushdo i përfshirë përreth, si në universin Spider-Man. Sepse kishim kaq shumë Tifozët e Spider-Man në dhomë”, ka deklaruar ajo për The Dricet.

Pse Spider-Man nuk mund të shfaqej në She-Hulk?

Gjërat komplikohen më tej nga fakti se Spider-Man është shfaqur në projekte të tjera të Marvel Studios më parë, duke përfshirë goditjen e një ose dy të  Avengers: Infinity War  dhe  Endgame.

Megjithatë, kjo marrëveshje ishte ndoshta pjesë e një marrëveshjeje të mëparshme, gjithashtu ka të ngjarë të rrisë vlerën e  markës Spider-Man  më shumë se sa një shfaqje e Disney+ mund të kishte mundur ndonjëherë.

Pjesë nga filmi Spider-Man: No Way Home

Si e tillë, ka kuptim që një marrëveshje nuk mund të arrihet për një paraqitje të vogël.

Spider-Man: No Way Home  e vendos ekskluzivitetin në një pozicion interesant, duke ekzistuar si një pikë përfundimtare e mundshme për serinë.

Tom Holland madje ka sugjeruar se ai mund të përfundojë me Spider-Man, megjithëse kjo ka të ngjarë të jetë vetëm një lëvizje publicitare, me aktorin që përpiqet të fitojë levë në negociatat e ardhshme të kontratës në vend të shpjegimit serioz të një daljeje nga ekskluziviteti.

No Way Home  gjithashtu e ndërlikon historinë në një mënyrë tjetër. Me përfundimin e filmit duke fshirë çdo ndërgjegjësim për Peter Parker, një paraqitje në She-Hulk  do të ishte shumë më konfuze.

Tom Holland

Në vend që të vendosni barrën e historisë në atë shfaqje, ka kuptim të rezervoni një paraqitje të Spider-Man-it kur situata e personazhit është paraqitur më qartë.

Pra, edhe pse ky përjashtim nga  She-Hulk  mund të duket si një shenjë e keqe për fansat e Web-Head, ai është, më se e mundshme, vetëm një pasqyrim i gjendjes së gjërave me Spider-Man, një situatë që është, si tani, ende në ajër.

Komentet e përgjithshme të Gaos në lidhje me procesin e përfshirjes së personazheve në një projekt MCU janë mjaft interesante. Edhe pse duket se  She-Hulk  ishte në gjendje të sillte një numër të madh personazhesh të librit komik në botën e saj, ka ende disa që janë jashtë kufijve.

Sqarimi në lidhje me çështjet e të drejtave duket mjaft i drejtpërdrejtë, por shënimi i mëtejshëm për  “planet e tjera” është shumë më tërheqës, duke sugjeruar se disa heronj ose zuzar të paparalajmëruar Marvel po përgatiten të bëjnë kërcimin në ekranin e madh (ose ndoshta të vogël).

Disa vite më parë, një serial Moon Knight  dukej krejtësisht i pamundur, kështu që kush e di se kush mund të shfaqej në Disney+ tjetër.

Pjesë nga filmi She-Hulk

Pa Tom Holland, kur do të vijë seria MCU She-Hulk në Disney+?

Megjithatë, tani për tani, të gjithë fansat e Marvel mund të presin me padurim paraqitjen e parë të Tatiana Maslany si një avokate e bicepsit të gjelbër. She Hulk fillon më 18 gusht të vitit 2022 në Disney+.

Seriali më i fundit i Marvel-it të Disney+ po prezanton në ekranet e vogla akoma më shumë superheronj që fansat e komikëve mund të njohin me She Hulk: Attorney at Law. Tatiana Maslany (Orphan Black) është Jennifer Walters, një avokate e specializuar në çështjet ligjore me aftësi mbinjerëzore.

Ajo ka një ekspertizë të veçantë në këto çështje, pasi mund të shndërrohet në një Hulk, pasi është kontaminuar aksidentalisht me gjakun e kushëririt të saj, Bruce Banner (Mark Ruffalo).

Kjo është “komedia e parë gjysmë ore” e Marvel-it, kështu që prisni shumë të qeshura teksa kjo avokate 30-vjeçare lufton me realitetet e përditshme të dashurisë, jetës dhe miqve, duke u bërë një superhero.

10 serialet më të mira për t’u shikuar në muajin gusht

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika