”Studio e kuqe” e Henri Matisse

"Nuk e di pse e pikturova saktësisht në këtë mënyrë," tha dikur Henri Matisse për "The Red Studio"

The Red Studio

Tashmë e parë si një vepër novatore që futi pikturën njëngjyrëshe në fjalorin e artit modern, kjo pikturë e vitit 1911 fillimisht e hutoi edhe vetë artistin.

Kuratorja Ann Temkin gjurmon historinë e “The Red Studio” – nga refuzimi i saj Matisse dhe publiku, koha e tij në një klub nate në Londër, dhe deri tek blerja e saj eventuale nga MoMA – dhe merr parasysh ndikimin e pikturës në brezat e mëvonshëm të artistëve.

“Ka disa fotografi që duhen dy ose tre dekada për ta parë vërtet punën. Dhe kjo është ajo që ndodhi saktësisht me The Red Studio. Në njëfarë mënyre, studioja e Matisse ishte bota e tij. Dhe për kaq shumë artistë, studioja e tyre është bota e tyre. Pra, kur ideja e tij ishte: ‘Si ta pikturoj botën?’, me  të vërtetë u bë: ‘Unë do të pikturoj botën time. Këtu mund të them gjithçka.’ Në vitin 1906, ky manjat i tekstilit në Moskë, Sergei Shchukin, i cili ishte një adhurues i madh i artit modern, u takua me Matisse dhe u bë një pjesë absolutisht thelbësore e karrierës së Matisse”.

”Në fund të vitit 1910, Shchukini kërkoi Matisse të pikturonte një treshe pikturash për çdo temë që dëshironte Matisse. Gjëja e parë që bën është The Pink Studio, e cila është një portretizim mjaft natyralist i studios së tij në periferinë pariziane të Issy-les-Moulineaux. Pra, edhe pse ngjyrat janë shumë joreale, ju mund të shihni panelet prej druri në mur; ju mund të shihni një dritare me një pamje jashtë saj; dhe çfarë është e majtë dhe çfarë është e djathtë, e kështu me radhë. Red Studio filloi në fakt si një foto studio që ishte më afër në paletën e saj me The Pink Studio”, ka thënë kuratorja Ann Temkin.

Ilustrim

Rugëtimi i kesaj pikture patjetër që kishte edhe shumë vështirësi.

Njëra nga to është edhe ngjyra e përshtatshme që duhet të kishte kjo studio.

“Pasi jetoi pak me këtë, Matisse mori vendimin shumë të guximshëm që do të merrte një ngjyrë, e kuqe veneciane, dhe me të lyejmë të gjithë sipërfaqen e pikturës. Dhe kështu, ajo me të cilën ai përfundoi ishte një pikturë që ishte më shumë se dy të tretat e kuqe në një pikë kur piktura një ngjyrëshe ende nuk kishte hyrë realisht në fjalorin e artit modern”.

”Kështu që në fillim të vitit 1912, Matisse i dërgon Shchukin një skicë shumë të shpejtë me bojëra uji të saj dhe një letër mjaft të bukur që përshkruante se çfarë po përpiqej të bënte me të. Shchukin thotë, “Jo faleminderit.” Dhe ajo që bëri për të qenë i sjellshëm ishte që tha: ‘Tani preferoj pikturat tuaja me figura’. Askush prej nesh nuk mund ta dijë saktësisht se si është ndjekur kjo fotografi dhe si u refuzua nga mbrojtësi i tij i besuar”.

”Por ajo që i tha një gazetari që erdhi për ta parë në studio është kjo “Nuk e kuptoj këtë foto. Nuk e kuptoj saktësisht pse bëra atë që bëra”, ka deklaruar Kuratorja Ann Temkin.

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika