Sulmohet nga qentë endacakë një grua në rrugën “C”/ Zogaj thotë se ky është një problem kompleks

Ilustrim

Qentë endacakë tash e sa kohë janë një shqetësim i madh për qytetarët e Prishtinës, dhe jo vetëm. Por prania e madhe e qenve endacakë në kryeqytet, po rrezikon vazhdimisht jetën e qytetarëve, ndërsa Komuna thotë se ky është një problem kompleks.

Pre e një sulmi nga tre qenë ka qenë sot një grua në rrugën “C” në Prishtinë. Kjo është bërë e ditur nga një video e publikuar në rrjetet sociale, ku shihet gruaja duke vrapuar që të mos e sulmojnë dhe, nga sulmi i pa ndalur i tre qenve ajo bie në tokë.

Nuk dihet nëse gruaja në fjalë ka pësuar lëndime.

RTV Dukagjini ka kontaktuar Nënkryetarin e Prishtinës Alban Zogaj, se çfarë masa do të ndërmarrin si komunë në lidhje me sulmin e qenve endacak, ndaj qytetares në fjalë.

Alban Zogaj, Nënkryetari i Komunës së Prishtinës

Ai ka deklaruar se janë të vetëdijshëm për problemin dhe se janë duke ndërmarrë trajtimin e qenve endacak përmes procesit KSVL dhe kanë filluar procedurat për ndërtimin e strehimores për qentë endacak.

“Me shqetesim kemi pare sot pamjet, ku nje qytetare e Prishtines sulmohet nga qenet endacak! Ne jemi te vetedijshem per problemin shume kompleks qe kemi para vetes, dhe ne kete drejtim kemi ndermarre disa hapa, si trajtimi i qeneve endacak permes procesit së kapjes, sterilizimit, vaksinimit dhe lëshimit (KSVL), dhe hapjes se nje numri te madh te pikave ushqyese per qenet endacak”.

“Gjithashtu, po punojme dhe kemi filluar procedurat per ndertimin e strehimores per qentë endacak”, ka thënë nënkryetari Zogaj për RTV Dukagjini.

Ndryshe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, në fillim të këtij muaji ka njoftuar se janë hapur 18 pika të reja ushqyese për qentë endacakë në kryeqytet dhe totali i tyre ka shkuar në 23.

Rama ka thënë se vendimi për të hapur pika ushqyese në zona të ndryshme të Prishtinës është marrë në bazë të studimeve, që, sipas tij, kanë treguar se i ndalin sulmet ndaj njerëzve.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika