Themelohet Instituti Hulumtues për Ekonomi dhe Financa, do të drejtohet nga ish-guvernatori Mehmeti

Në Prishtinë është themeluar Instituti Hulumtues për Ekonomi dhe Financa (IHEF), i cili do të udhëhiqet nga ish-guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti.

Ish- Guvernatori i Bankës Qendrore, Fehmi Mehmeti

Në Prishtinë është themeluar Instituti Hulumtues për Ekonomi dhe Financa (IHEF), i cili do të drejtohet nga ish-guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti.

Ky Institut, sipas Mehmetit, ka për qëllim të jetë në shërbim të zhvillimit të Kosovës në aspektin ekonomik e integrues.

“Me eksperiencë të gjatë udhëheqëse në sektorë të rëndësishëm, së fundmi guvernator i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, do të drejtojë institutin që të kontribuojë për idetë ekonomike, me qëllim zhvillimin ekonomik dhe prosperues të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Sipas tij, fushëveprimtaria e Institutit IHEF fokusohet në disa fusha si: Zhvillim ekonomik, social, avokim e lobim, integrime evropiane dhe komunikim.

“Kosova si shtet i ri ka nevojë për më shumë ide dhe plane konkrete, të cilat do të jenë një mundësi më e mirë për institucionet qoftë publike apo edhe private”, theksohet në njoftimin e Mehmetit.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika