Turqia bombardon qytete në Sirinë veriore pas shpërthimit të Stambollit

Avionët ushtarakë turq kanë goditur objektiva në veri të Sirisë dhe Irakut, duke bombarduar baza që Ministria e Mbrojtjes së Turqisë pretendon se janë përdorur nga ata që qëndrojnë pas shpërthimit në Stamboll fundjavën e kaluar

Foto ilustrim

Turqia nisi sulme ajrore mbi rajonet veriore të Sirisë dhe Irakut, ka thënë të dielën Ministria turke e Mbrojtjes, duke synuar grupet kurde që Ankaraja i konsideron përgjegjëse për sulmin me bombë të javës së kaluar në Stamboll.

Avionët luftarakë sulmuan bazat e Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, dhe Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Sirian, ose YPG, ka bërë të ditur ministria në një deklaratë, e cila u shoqërua me imazhe të avionëve F-16 që ngriheshin dhe pamjet e një sulmi nga një dron ajror.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga asnjëri grup.

Ministria përmendi të drejtën e Turqisë për vetëmbrojtje sipas nenit 51 të Kartës së Kombeve të Bashkuara në nisjen e një operacioni që e quajti “Shpata e drejtë” vonë të shtunën në mbrëmje. Nga ana e tyre thuhet se kishte në shënjestër zonat “të përdorura si bazë nga terroristët në sulmet e tyre ndaj vendit tonë”.

Turqia ka thënë se po kërkonte të parandalonte sulmet, të siguronte kufirin e saj jugor dhe “të shkatërronte terrorizmin në burimin e tij”.

Sulmet ajrore erdhën pasi një bombë tronditi një rrugë të zhurmshme në zemër të Stambollit më 13 nëntor, duke vrarë gjashtë persona dhe duke plagosur mbi 80 të tjerë. Autoritetet turke fajësuan për sulmin Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), dhe degën e saj siriane Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Kurd (YPG).

Megjithatë, grupet militante kurde kanë mohuar përfshirjen, raporton AP, transmeton Dukagjini.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me bazë në Mbretërinë e Bashkuar ka raportuar se ushtria turke kishte kryer më shumë se 20 sulme ajrore në të dy provincat. Grupi ka një rrjet të gjerë kontaktesh në të gjithë Sirinë.

Kobane, një qytet me shumicë kurde në Sirinë veriore pranë kufirit turk, u pushtua nga grupi i Shtetit Islamik në fund të vitit 2014, megjithëse luftëtarët kurdë i dëbuan ata në fillim të vitit të ardhshëm.

Si PKK ashtu edhe YPG kanë mohuar çdo përfshirje në sulmin e Stambollit , në të cilin u vranë gjashtë vetë.

Por, ministri i brendshëm turk, Süleyman Soylu, ka thënë se Ankaraja beson se urdhri për sulmin është dhënë nga Kobane. Ankaraja dhe Uashingtoni të dy e konsiderojnë PKK-në një grup terrorist, por nuk bien dakord për statusin e YPG-së. Nën flamurin e Forcave Demokratike Siriane, YPG ka qenë aleate me SHBA-në në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik në Siri.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika