Ukraina nuk mund të mbjellë kulturat pranverore këtë vit

Ukraina është një eksportues kryesor i grurit, elbit, lulediellit dhe misrit në botë. Fermerët dhe analistët thanë se mbjellja, korrja dhe eksporti janë ndërprerë nga aktiviteti ushtarak, mungesa e plehrave, mbyllja e porteve dhe furnizimi i paktë i karburantëve për traktorë.

Klubi ukrainas i Agrobiznesit (UCAB), shoqatë bujqësore në Ukrainë, thotë se fermerët që përballen me këto vështirësi kanë rendimente më të ulëta. Kjo shoqatë vlerëson se një e treta e tokës që përdoret për kultura pranverore mund të mbetet e pambjellë këtë vit.

Andrii Dykun, kryetar i Këshillit Bujqësor të Ukrainës, ka thënë: “Derisa shumica e grurit të Ukrainës mbillet në vjeshtë, kulturat e tjera, duke përfshirë misrin dhe lulediellin, mbillen në pranverë, gjatë javëve të ardhshme. Kufizimet në shitjen e grurit, të mbajtur në ruajtje, nuk janë vetëm një kërcenim për sigurinë botërore të ushqimit. Ukraina merr shumicën e furnizimeve të saj me naftë nga Bjellorusia dhe Rusia, por tani po përpiqej të gjente burime të tjera nga Evropa.”

Zyrtarët e Ukrainës kanë thënë se rrugët e tjera të eksportit, përmes lumit Danub, hekuradhave dhe rrugëve, janë të kufizuara nga objektet e papërshtatshme.

Programi Botëror i Ushqimit dhe agjensia e OKB-së që ofrojnë furnizime emergjente për vendet në konflikt, thanë se kostoja e lartë e ushqimit ka bërë që të shkurtohen racionet e ushqimeve.

 

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika