Ukrainë/ 30 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur nga një sulm rus në një stacion hekurudhor

Dy raketa ruse kanë goditur stacionin e trenit në qytetin ukrainas Kramatorsk në pjesën veriore të Donetsk-ut, ku më shumë se 30 civilë janë vrarë e mbi 100 të tjerë janë plagosur. Këtë e bërë të ditur, kreu i sistemit hekurudhor kombëtar të Ukrainës, Oleksandr Kamyshin.

Guvernatori rajonal i Donetskut Pavlo Kyrylenko, thotë se policia dhe ekipet e shpëtimit kanë raportuar dhe ndodhen në vendin e ngjarjes për të ndihmuar të plagosurit.

Sipas guvernatorit të Donetsk-ut, stacioni po përdorej për evakuimin e civilëve, e që në stacion ndodheshin me mijëra qytetarë të cilët ishin në radhë për t’u larguar nga Kramatorsk për në zona më të sigurta të Ukrainës.

Qyteti Kramatorsk, i cili gjendet në Ukrainën Lindore – Sulmi raketor rus mbi civilët në stacionin hekurudhor 

Ndërsa presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka njoftuar se stacioni i trenit të premten është goditur nga një raketë tip “Tochka-U”.

Sipas kreut të Hekurudhave të Ukrainës derisa tre trena që po transportonin të evakuuarit, të enjten ata u bllokuan në po të njëjtën pjesë të Ukrainës, pas një sulmi ajror në linjë.

Në median sociale “Twitter” janë publikuar video, ku shfaqeshin pamjet nga stacioni, që shihen një numër i madh njerëzish, që rrinin në radhë, për të hipur në tren.

Kramatorsk, të Donetskut

Kramatorsk ishte një nga stacionet në lindje të vendit që ende funksiononte. Qyteti lindor i Kramatorsk ishte një nga vendet e para që u vu në shënjestër nga ushtria ruse kur pushtimi i Ukrainës filloi më 24 shkurt.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika