Varhelyi: Integriteti i gjyqtarëve dhe prokurorëve – çelësi për të ardhmen e Shqipërisë në BE

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësinë në Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka thënë se integriteti i gjyqtarëve dhe prokurorëve është çelësi për të ardhmen e Shqipërisë në BE

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë pranë Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë pranë Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, e ka nisur vizitën e tij në Tiranë, me takimin e anëtarëve nga institucionet e vettingut.

Në një postim në Twitter, Varhelyi ka rikonfirmuar mbështetjen e plotë dhe të fortë të BE-së për reformën në drejtësi.

“E nisa vizitën time me një shkëmbim të mirë me institucionet e vettingut sot në Tiranë. Rikonfirmova mbështetjen e plotë dhe të fortë të BE-së. Integriteti i gjyqtarëve dhe prokurorëve është çelësi për të ardhmen e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Sulmi ndaj organeve të vettingut dhe anëtarëve apo familjeve të tyre duhet të ndalet”, ka shkruar ai.

Pas kësaj vizite, funksionari i lartë i BE-së iu drejtua edhe Qytetit Studenti, ku promovoi nismën më të fundit të bashkësisë evropiane, për të rikonstruktuar godinat e konvikteve.

Image

“Një shembull i përsosur se si përmes Partneritetit Evropian të Inovacionit (EIP), mund të bëjmë një ndryshim. 19 konvikte studentore me efikasitet energjetik do të renovohen nga BE. Studentët shqiptarë do të gëzojnë kushte më të mira jetese. Duke i uruar suksese në studimet e tyre!”, ka thënë Varhelyi në Twitter.

Vizita e tij në Tiranë vjen pas një sërë takimesh që ai ka zhvilluar në Ballkanin Perëndimor.

Ai pritet të takohet me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

Pas takimit, rreth orës 14:30, pritet edhe një konferencë e përbashkët.

Shija e redaktorit

Gjermania i dhuron automjete FSK-së

Republika Federale e Gjermanisë do të dhurojë automjete për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit...

Ipeshkvi Dodë Gjergji uron Myftiun Tërnava për Fitër Bajram

Bashkësinë Islame të Kosovës(BIK) e ka vizituar Dodë Gjergji nga Ipeshkvia e Kosovës. Me rastin e Fitër Bajramit, ai ka uruar Myftiun Naim Tërnava dhe...

(Video) “The Telegraph” tregon se si Policia e Kosovës mbron...

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim, AK-47 janë të ngjitura në...

Të fundit nga rubrika