Vdes tragjikisht ish-ushtari i UÇK-së dhe TMK-së

Një ish-Ushtar i Ushtrisë Clirimtare të Kosovës e ish pjestar i TMK-së ka gjetur vdekjen në malet e fshatit të tij gjersa po tentonte të siguronte dru për dimër. Bashkëluftëtarët e tij thanë që pensioni i ulët i veteranit e kushtet e rënda ekonomike e detyruan që ai të dal vet në mal, i cili ishte edhe rrugëtimi i tij i fundit.

Vdes tragjikisht ish-ushtari i UÇK-së dhe TMK-së

Në fotografinë e të pamës ia kishin zgjedhur atë me uniformën e Ushtrisë Clirimtare të Kosovës sepse ajo ishte krenaria e tij më e madhe.

Kapllan Beqa, ish ushtar i UCK-së e pastaj edhe pjestar i Trupave Mbrojtës të Kosovës vdekjën e gjeti në mënyrë tragjike në malet e fshatit të tij.

Gjithcka ndodhi gjersa po tentonte të siguronte dru për kohën e ftohtë të vitit.

Jeta e vështirë ekonomike dhe pensioni i ulët sipas bashkëluftëtarëve të tij e detyruan që ai të dal në mal të siguroj dru.

“Dihet që pensionet tona janë pensione simbolike, ai ka qenë me pension të TMK-së, djali vec sa ka fillu me punu kështu që kushtet ekonomike e kanë diktu që të shkoj dhe ti bëjë drutë vet. Po ai ka qenë shumë modest. Na i kem thanë vijmë me traktora, ai mos me na ngarku neve ka shku me I bartë vet kështu që ka ardh deri tek momenti tragjik ku aksidentalisht ka ndërruar jetë”, ka thënë Agron Tafaj.

Agron Tafaj, që pjesen më të gjatë të jetës e kishte shok, tregoi që Kapllani kishte dashuri të madhe për uniformën ushtarake.

Prandaj, kishte pasur dëshirë edhe ta shoh djalin e tij në një të tillë.

“kemi qenë të pandarë që nga dita e parë e luftës deri në ditët e fundit, pastaj kemi kalu edhe 10 vite në TMK, Kapllani ka qenë njeri i përkushtuar për uniformë kështu që djali tij ani pse ka përfundu fakultetin e edukimit, ai prap ka insistu dhe djalin sot e ka pjesë të Forcës së Sigurisë së Kosovës”, ka shtuar Tafaj.

Në ndëkohë, nga Policia treguan detajisht se si kishte ndodhur rasti.

Sipas dëshmive, ai ishte rrotullisur me mjetin e tij të punës në mal.

“Sipas dëshmitarit, viktima ka qenë duke transportuar dru dhe në një moment është rrokullisë e si pasojë e plageve të marra, I njejti ka humbur jetën. Me urdhër të Prokurorit të shtetit, trupi I pajetë është dërguar për obduksion. Hetimet janë duke vazhuar dhe rasti po hetohet si rast ‘Hetim i vdekjes’”, ka thënë Vesel Gashi, nga policia në Prizren.

Kapllan Beqa ishte 58 vjecar dhe jetonte në fshatin e tij të lindjës, Studencan të Suharekës ku pikërisht e gjeti edhe vdekjen.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika