Vërshimet në Dubai, mbyllen përkohësisht shkollat – thuhet se shiu është “i pazakontë”

Vërshimet kanë goditur Emiratet e Bashkuara Arabe, duke hedhur më shumë se një vit e gjysmë shi në qytetin e Dubait në vetëm pak orë

Motoristët vozisin gjatë reshjeve të mëdha në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe [Ali Haider/EPA]

Vërshimet kanë goditur Emiratet e Bashkuara Arabe, duke hedhur më shumë se një vit e gjysmë shi në qytetin e Dubait në vetëm pak orë, duke përmbytur autostradat kryesore dhe aeroportin e tij ndërkombëtar.

Shirat filluan vonë të hënën, duke lagur rërat dhe rrugët e Dubait me rreth 20 mm shi, sipas të dhënave meteorologjike të mbledhura në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait. Stuhitë u intensifikuan rreth orës 9 të mëngjesit të martën dhe vazhduan gjatë gjithë ditën.

Deri në fund të së martës, më shumë se 142 mm shi kishin njomur Dubain. Një vit mesatarisht sheh 94.7 mm shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, më i ngarkuari në botë për udhëtime ndërkombëtare.

Në aeroport, pishinat e ujit u mbuluan në rrugët lidhëse ndërsa avioni u ul. Aeroporti përfundoi duke ndaluar mbërritjet të martën mbrëma dhe pasagjerët u përpoqën të arrinin terminalet përmes ujit të përmbytjes që mbulonte rrugët përreth.

Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait pranoi të mërkurën në mëngjes se përmbytjet kishin lënë “opsione të kufizuara transporti” dhe kishin prekur fluturimet pasi ekuipazhet e avionëve nuk mund të arrinin në aeroport.

Emiratet thanë se po pezullonte check-in për pasagjerët nga Dubai International nga ora 8 e mëngjesit deri në mesnatë të së mërkurës për shkak të sfidave operacionale që vijnë nga shiu i pandërprerë.

“Rimëkëmbja do të marrë pak kohë”, tha aeroporti në platformën sociale X. “Ne ju falënderojmë për durimin dhe mirëkuptimin tuaj ndërsa ne punojmë me këto sfida”.

Policia dhe personeli i urgjencës kaluan nëpër rrugët e përmbytura të Dubait. Rrjeti i metrosë pa shofer të qytetit gjithashtu pati ndërprerje dhe përmbytje.

Shkollat ​​në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe, një federatë prej shtatë sheikhdomesh, u mbyllën kryesisht para stuhisë dhe punonjësit e qeverisë punonin kryesisht nga distanca. Shumë punëtorë të tjerë gjithashtu qëndruan në shtëpi.

Autoritetet dërguan kamionë cisternë në rrugë dhe autostrada për të larguar ujin, por disa shtëpi u përmbytën gjithashtu duke i detyruar banorët t’i shpëtonin.

Vendi nuk ofroi asnjë informacion për dëmet e përgjithshme. Në Ras al-Khaimah, emirati më verior i vendit, policia tha se një 70-vjeçar vdiq kur automjeti i tij u përfshi nga përmbytjet, raporton Al Jazeera, përcjellë Dukagjini.

Fujairah, një emirat në bregun lindor të Emirateve të Bashkuara Arabe, pa reshjet më të mëdha të martën me 145 mm që ranë atje.

Autoritetet anuluan shkollën dhe qeveria vendosi përsëri punën në distancë për të mërkurën.

Shiu është i pazakontë në Emiratet e Bashkuara Arabe, një komb i thatë, i Gadishullit Arabik, por ndodh periodikisht gjatë muajve më të ftohtë të dimrit. Shumë rrugë dhe zona të tjera kanë mungesë kullimi për shkak të mungesës së reshjeve të rregullta, duke shkaktuar përmbytje.

Shi ra gjithashtu në Bahrein, Katar dhe Arabinë Saudite.

Në Omanin fqinj, një sulltanat që qëndron në skajin lindor të Gadishullit Arabik, Komiteti Kombëtar i vendit për Menaxhimin e Emergjencave tha se të paktën 18 njerëz ishin vrarë në shirat e dendur gjatë ditëve të fundit. Në mesin e të vdekurve ishin 10 nxënës të shkollës, të cilët u përfshinë në një automjet me një të rritur.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika