Vizita e liderëve opozitarë në ShBA, mesazh për Kurtin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi e Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku tash e disa ditë po qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë qëndrimeve atje, dy liderët opozitarë janë duke zhvilluar takime të rëndësishme nga Departamenti i Shtetit Amerikanë. Kjo vizitë e tyre dhe takimet duhet të jenë mesazhe për Kryeministrin Albin Kurti, vlerësojnë njohësit e çështjeve politike

Dhoma përfaqësuesve

Nuk janë pjesë e Qeverisë së Kosovës, por dyert për ta u hapën tash e disa ditë në hapësirën më me ndikim në botë.

Dy liderët opozitarë, Memli Krasniqi e Lumir Abdixhiku së bashku më ekipet e tyre, janë duke zhvilluar takime të rëndësishme tash e disa ditë në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Takimet që dy liderët opozitar po i zhvillojnë në Amerikë, janë mesazhe të qarta për Kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin dhe qeverinë.

Një vlerësim të tillë e ka ish kreu i LVV-së, Visar Ymeri.

“Ato mesazhe që jonë dërguar nga atje,  janë kogja shqetësuese të administratës amerikane më veprimet e  fundit të Qeverisë së Kosovës, veçanërisht për targat. Konsideroj që shkuarja e opozitës atje,  e ka dhe një porosi për Qeverinë e Kosovës,  që duket se e ka një sanksion në raport më vizitat zyrtare në SHBA. Të paktën është e mirë që të mbahet kjo lidhje. SHBA të jetë e informuar e të mbesin parterë  e miq më Kosovën”, ka thënë Visar Ymeri-Analist.

Se zyrtarët amerikanë  atë që e mendojnë e shprehinë edhe publikisht, e thotë edhe Gazmir Raci, njohës i çështjeve politike.

Sipas tij, Qeveria duhet të reflektoj për kërkesën e tyre.

“Është mirë që dhe opozita po e luan rolin e saj të rëndësishëm për një klimë më të favorshëm. Edhe pozita edhe opozita e kanë një çështje të përbashkët  që është zgjidhja  e problemeve më Serbinë. Zyrtarët amerikanë ata që e mendojnë edhe e thonë publikisht, ata po kërkojnë shtyrjen e targave dhe këtë do të duhej të realizonte Qeveria e  Kosovës, më kushtin e  vetëm që të vendosët afati përfundimtare,  kur Serbë do të pajisen me tabelat e Kosovës” ka theksuar Gazmir Raci-Analist.

Kreu i PDK-së Memli Krasniqi këtë të enjte është takuar me të dërguarin e SHBA-së, për Ballkanin Perëndimore, Gabirel Escobar.

Ndërkohë, një ditë më parë takim me Escbarin ka pasur edhe kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika