Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë më shpejt se që pritej

Lufta në Ukrainën e ka shtyrë Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të ketë frikë pasi ka thënë se është duke u frikësuar, nga një luftë më ashpër se ajo e Stalingradit ku kishin humbur jetën rreth 2 milionë njerëz sipas tij, dhe ai nuk ka dijeni se çfarë do të bëjnë serbët në këtë kohë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, para samitit të BE-së

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku si pasojë e luftimeve të forcave naziste për ta marrë qytetin kishin vdekur rreth 2 milionë njerëz.

“Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë me të vërtetë dhe më shpejt se që pritej nga kushdo dhe jam i shqetësuar për rezultatin e asaj beteje”, ka thënë Vuçiq, teksa ka shtuar se  “ku do të jemi ne serbët, çfarë do të bëjmë me veten tonë”.

“A do të arrijmë ta ruajmë bregun e djathtë dhe të majtë të Danubit, për veten tonë, për popullin tonë dhe jo për askënd tjetër. Kjo duhet të jetë gjëja më e rëndësishme për ne dhe me këtë zotim e besim të shikojmë në të ardhmen”, ka shtuar ai.

Sipas presidenti, Serbia po përballet me një “periudhë të vështirë, më të vështirë se ajo e viteve të 90-ta”.

Ka përfunduar duke thënë se është i shqetësuar për situatën globale të shkaktuar nga lufta në Ukrainë dhe ka “frikë më shumë se kurrë nga ajo që i pret Serbisë” raporton N1 transmeton Portali Dukagjini.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika