Xhaçka takohet me Dendias në Greqi, bisedojnë për thellim bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Greqisë

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka zhvilluar të premten në mëngjes një vizitë zyrtare në Greqi, me ftesë të homologut Nikos Dendias. Bisedimet dypalëshe u fokusuan në thellimin e bashkëpunimit dhe marrëdhënieve shqiptaro-greke në të gjitha fushat

Fotoilustrim

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, zhvilloi të premten në mëngjes, një vizitë zyrtare në Greqi, me ftesë të homologut Nikos Dendias. Bisedimet dypalëshe u zhvilluan rreth orës 08:00, ndërsa dy ministrat e Jashtëm patën edhe një takim kokë më kokë.

Ministria e Jashtme ka thënë se bisedimet pritet të fokusohen në marrëdhëniet shqiptaro-greke në të gjitha fushat, si dhe në çështjet me interes në Evropë dhe rajon, duke përfshirë zhvillimet në Ukrainë pas pushtimit rus, situatën në Mesdheun Lindor dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

“Patëm një diskutim konstruktiv për të gjitha aspektet e marrëdhënieve tona Shqipëri-Greqi. Mirënjohje ministrit Dendias për rolin e tij në thellimin dhe zgjerimin e partneritetit midis dy vendeve tona dhe mbështetjen për integrimin e Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në BE. Ndamë të njëjtin vizion dhe dëshirë për të ardhmen e marrëdhënieve tona dhe të rajonit në tërësi dhe jemi të përkushtuar të punojmë ngushtë së bashku në gjetjen e mënyrave të reja për t’u angazhuar në mënyrë konstruktive, për të mirën e popullit tonë dhe të rajonit”, shkroi Xhaçka në Twitter.

Ajo ka treguar se në agjendë të bisedimeve, çështja kryesore ishte forcimi i marrëdhënieve Greqi-Shqipëri.

“Unë mirëprita homologen shqiptare, Olta Xhaçka, në Ministrinë e Punëve të Jashtme për bisedime të zgjeruara. Në agjendë: forcimi i marrëdhënieve Greqi-Shqipëri, perspektiva europiane e Ballkanit Perëndimor”, shkroi në Twitter, ministri i Jashtëm grek pas takimit.

Të premten pasdite, ministrja Xhaçka do të udhëtojë drejt Italisë për të qenë pjesë e Dialogut të Dytë Mesdhetar për krizën ushqimore, e ftuar nga zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika