Y.Hoxha për takimin e Kurtit me Krasniqin: Ky është sinjali se ky takim ishte i planifikuar

Pas takimit të kryeministrit Albin Kurti dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, analisti Ylli Hoxha në “Debat Plus” ka thënë se ky takim dukej se ishte i paradakorduar.

“Qeveritë krijohen nëpër zyra po prishen nëpër kafe, prej ZanziBarit kalojmë në Kuvendin e Gardenit, e ky ishte njëfarë sinjali që ishte një takim i planifikuar dhe i paradakorduar që Vetëvendosja dhe PDK-ja kanë gjetur ujdi për shpërndarjen e Kuvendit,” tha Hoxha.

Sipas Hoxhës, edhe Memli e njëjtë dhe Z.Kurti ishin për shpërndarjen e Kuvendit.

“Ky takim nuk do të duhej të ndodhte sikur të mos kishte një lloj paramarrëveshje për atë se çka mund me u dakordu, t’iu kujtoj që Memli ka refuzuar më 29 korrik 2022 të takohet me kryeministrin, më 18 dhjetor të 2013 dhe më 22 qershor 2023 dhe 18 dhjetor 2023, ka thënë më thirrni vetëm për zgjedhje të jashtëzakonshme, jo për gjëra të tjera”.

Hoxha u shpreh se Krasniqi ka një moskonsistencë të veprimit e që sipas tij nëse Lumir Abdixhiku e Ramush Haradinaj refuzojnë, e Memli e pranon, atëherë nëse do të kishte konsistencë, do ta mohonte edhe ai.

“Për mu është etablu një bashkëpunim i ri PDK-VV, i cili do të korrë suksesin e vet për mocionin për shpërndarjen e kuvendit, por ndoshta është edhe një paralajmërim për bashkëpunim të ri në qeveri,” tha Hoxha.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika