Zelensky thirrje për armatime pas sulmit të gjerë nga Rusia

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, bëri thirrje për ndihma konkrete ushtarake, veçanërisht sisteme të mbrojtjes ajrore

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Foto: Reuters

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, bëri thirrje për ndihma konkrete ushtarake, veçanërisht sisteme të mbrojtjes ajrore, dhe jo vetëm mbështetje me fjalë për vendin e tij. Thirrja e tij pason një sulm në shkallë të gjerë të Rusisë gjatë natës, sipas ushtrisë ukrainase, me 42 raketa dhe 40 dronë.

Nëse raketat ruse dhe dronët ‘Shahed’ vazhdojnë të godasin jo vetëm Ukrainën, por edhe vendosmërinë e aleatëve tanë, atëherë kjo do të nënkuptonte autorizim në rang botëror për të kryer terror,” shkroi presidenti Zelenskyy në mediet sociale.

“Ne kemi nevojë për sisteme të mbrojtjes ajrore dhe ndihma të tjera në fushën e mbrojtjes, dhe jo që të mbyllet njëri sy dhe të zhvillohen diskutime të gjata”, shkroi ai.

Presidenti Zelenskyy tha se sulmet e fundit kishin objektiv rajonet Kharkiv, Kiev, Zaporizhzhia, Lviv dhe Odesa.

Terroristët rusë kanë vënë në shënjestër edhe një herë infrastrukturën kritike, tha Zelenskyy.

Forcat ajrore ukrainase thanë se rrëzuan 39 nga 40 dronët dhe shkatërruan 18 nga 42 raketat.

Operatori i shpërndarjes së energjisë elektrike Ukrenergo tha se sulmet ruse dëmtuan objektet e saj në pesë rajone të ndryshme.

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e diskutueshëm për shtimin e rekrutëve

Parlamenti ukrainas miratoi të enjten një ligj të ri mbi mobilizimin e rekrutëve, pas disa muaj vonesash dhe mijëra amendamenteve.

Ligjvënësit e zvarritën për muaj të tërë ligjin, i cili pritet të jetë jopopullor. Ligji u nxit nga një kërkesë e forcave të armatosura, e drejtuar në atë kohë nga ish-komandanti Valerii Zaluzhny, i cili tha se Ukraina kishte nevojë për deri në 500,000 rekrutë të rinj për të rritur radhët e ushtrisë.

Ushtarët e rraskapitur në vijën e frontit, që kur Rusia nisi sulmin në shkallë të plotë të Ukrainës, nuk kishin mundësi të këmbeheshin për të pushuar, pasi mijëra ukrainas vazhdojnë t’i shmangen mobilizimit për t’iu bashkuar ushtrisë.

Ligji i ri zgjeron kompetencat e autoriteteve ukrainase, për të nxjerrë njoftime mobilizimi, duke përdorur një sistem elektronik.

Komandanti i ri i forcave të armatosura ukrainase, Oleksandr Syrskyi, dhe presidenti Zelenskyy thanë se numri i rekrutëve të rinj të nevojshëm nuk ishte aq i lartë.

Ka patur njoftime se shkak për shkarkimin e ish-komandantit Zaluzhny ishte çështja e mobilizimit. /VoA

 

Shija e redaktorit

Përparësitë e Kosovës si shtet i asocuar në Asamblenë Parlamentare...

Një hap afër anëtarësimit në NATO, kështu së paku po konsiderohet nga politikanët të jetë afruar Kosova, tash që e morri statusin si vend...

Osmani në takim me kryesuesit e KGJK-së dhe KPK-së: Urgjent...

Presidentja Vjosa Osmani priti në takim kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës. Ajo ka pritur në takime...

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

Të fundit nga rubrika