Zëvëndësministri i Punëve të Jashtme, Ahmeti tregon arsyet e moslejimit të vizitës së Petkoviqit

Zëvëndësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, ka thënë se kërkesa e Petkoviq për të hyrë në Kosovë nuk ka qenë në përputhje me marrëveshjen që është mes dy vendeve. Sipas tij, nuk ekziston një besim në agjendat që dërgohen nga ai, pasi në të kaluarën Petkoviq i ka keqpërdorur duke dalë jashtë agjendës

Kreshnik Ahmeti, Zëvëndësministër në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës

Zëvëndësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës, Kreshnik Ahmeti, ka thënë se kërkesa e drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, për t’u lejuar që ta vizitojë Kosovën, nuk është lejuar për shkak të mospërputhjes së marrëveshjeve mes dy vendeve.

I ftuar në RTV Dukagjini, Zëvëndësministri Ahmeti ka treguar arsyet e moslejimit të vizitës së Petkoviqit.

“Së pari kërkesa nuk ka qenë në përputhje me marrëveshjen që është mes dy vendeve dhe Republika e Kosovës si shtet i pavarur ka të drejtë të ndalojë një hyrje të tillë. Zyrtari serb në Kosovë ka tentuar të hyjë pa leje, sipas marrëveshjes, agjenda duhet të jetë e koordinuar”, thotë ai.

Ndër të tjera, ai ka theksuar gjuhën e tij dhe atë të zyrtarëve serbë si të papërshtatshme.

Ahmeti ka thënë se tashmë, nuk ekziston një besim në agjendat që dërgohen nga zyrtari në fjalë sepse sipas tij, “ne kemi pranuar në të kaluarën, por ai i ka keqpërdorur duke dalë jashtë agjendës”.

Zëdhënësi i BE: Vizita e Petkoviqit në Kosovë të mërkurën është dashur që të lejohej

Për liberalizimin e vizave për Republikën e Kosovës, zëvëndësministri ka thënë se Qeveria është duke punuar intensivisht në këtë drejtim.

“Kriteret janë plotësuar tash e sa vite. Është një padrejtësi e madhe që u bëhet qytetarëve tanë nga BE, ne si qeveri po punojmë që këto dilema në raport me plotësimin e kritereve të hiqen”, ka thënë Ahmeti.

Lidhur me aplikimin në KiE, Ahmeti ka thënë se ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka dorëzuar aplikimin në Këshillin e Evropës më 12 maj, ditë në të cilën kanë filluar edhe procedurat e mëtejshme.

Se sa do të marrin kohë finalizimet e procedurave të këtij aplikimi, ai ka thënë se mosekzistimi i një afati kohor për aplikime të tilla është një karakteristikë e KiE-së.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Pas rastit të dhunimit të 11-vjeçares, jep dorëheqje drejtori i...

Të martën e 30 gushtit, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se ka pranuar kërkesën për dorëheqje...

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë të diel, cila parti...

Bazuar në një sondazh të Omnibus/UBO Consulting për matjen e opinionit publik nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën e 25 shtatorit, Lëvizja Vetëvendosje(LVV)...

Të fundit nga rubrika