Zgjedhjet presidenciale në Çeki shkojnë në balotazh

Janë shkuar në balotazh zgjedhjet presidenciale në Çeki, derisa dy prej kandidatëve për president janë Andrej Babis dhe Petr Pavel

Dy kandidatët për president në Çeki, Andrej Babis dhe Petr Pavel

Ish-kryeministri, Andrej Babis dhe gjenerali në pension i NATO-s, Petr Pavel, kanë kryesuar raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Çeki të shtunën.

Sipas rezultateve pothuajse të plota nga Enti i Statistikave Çeke, Pavel arriti të marrë 35.4 për qind të votave, ndërsa Babis mori 35.0 për qind. Ekonomistja Danuse Nerudova doli e treta me 13.9 përqind. Asnjë nga pesë kandidatët e tjerë nuk fitoi më shumë se shtatë për qind.

Kandidatët Babis dhe Pavel kanë shkuar në balotazh më 27-28 janar në një përpjekje për të marrë postin e presidentit të katërt që nga themelimi i Republikës Çeke në 1993, pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Fituesi i zgjedhjeve do të ballafaqohet me një inflacion rekord në vendin e Evropës Qendrore me 10.5 milionë banorë, si dhe me deficite të mëdha të financave publike në lidhje me konfliktin në Ukrainë. Derisa ish-kryeministri Babis, 68 vjeç, është personi i pestë më i pasur në Republikën Çeke, sipas revistës Forbes.

Ndërsa ish-gjenerali Pavel, 61, u dekorua si hero në luftën serbo-kroate gjatë së cilës ai ndihmoi trupat franceze të dilnin nga një zonë lufte. Më pas, ai u bë shefi i shtabit të përgjithshëm të Çekisë dhe kryetar i komitetit ushtarak të NATO-s, raporton voa.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika