22 nëntori, Dita e Alfabetit shqip, shtëpia botuese “Dukagjini” pjesë e projektit të Abetares së unifikuar

E martja e 22 nëntorit, shënon Ditën kombëtare të alfabetit shqip. Shtëpia botuese “Dukagjini”, ka nderin të jetë pjesë e projektit të Abetares së unifikuar, e cila ngelet vlerë kombëtare për edukimin e të vegjëlve

Ilustrim

22 nëntori është Dita kombëtare e alfabetit shqip.

Shtëpia botuese “Dukagjini”, ka nderin të jetë pjesë e projektit të Abetares së unifikuar, të cilën e konsideron vlerë kombëtare për edukimin e të vegjëlve.

Abetarja paraqitet si paketë e kompletuar, e përbërë nga: Libri i nxënësit, Fletorja e punës, Libri i mësuesit dhe versioni digjital i Librit të nxënësit.

Ilustrim

Njashtu, në versionin digjital, nxënësit përmes interaktivitetit mund t’i shikojnë videot e njësive mësimore, t’i shkruajnë shkronjat, t’i zgjidhin detyrat e dhëna dhe të marrin përgjigje automatike për saktësinë e tyre.

Ilustrim

Vlen të theksohet, se Abetarja e unifikuar është rezultat i bashkëpunimit të dy ministrive të arsimit, asaj të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, si dhe dy shtëpive botuese “Dukagjini” dhe “Pegi”.

Kujtojmë se, në këtë ditë të vitit 1908, në Manastir, ishin mbledhur 150 delegatë nga të gjitha krahinat shqiptare, për t’u bërë pjesë e një ngjarjeje të rëndësishme historike që sot njihet si Kongresi i Alfabetit. Aty u mor një vendim i rëndësishëm për gjuhën shqipe, njësimi i alfabetit shqip, që, për kohën, nuk ishte vetëm problem gjuhësor, por edhe politik gjithashtu.

Prandaj, data 22 nëntor u bë simbol i bashkimit të shqiptarëve, sepse gjuha është gurthemeli i një identiteti nacional dhe gjithmonë është parë si mjeti kryesor për ruajtjen e një identiteti të tillë.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika