Abdixhiku kritikon VV-në: Mohues të vetë shtetësisë, andaj shkelja e Kushtetutës bëhet zakonshmëri

Në reagimin e tij drejt ministrit Aliu, kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se fati i projektit më të madh shqiptar, "Kosova shtet i pavarur e sovran" është në duar të "mohuesve të vetë shtetësisë"

Lumir Abdixhiku, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili ka thënë se Kosova është projekt i përkohshëm.

Abdixhiku ka thënë se fati i projektit më të madh shqiptar, “Kosova shtet i pavarur e sovran” është në duar të “mohuesve të vetë shtetësisë”.

Sipas kreut të LDK-së, kjo është një arsye që shkelja e Kushtetutës bëhet zakonshmëri.

Në reagimin e tij, Abdixhiku ka pyetur se “ç’të duhen kundërshtarët e jashtëm, kur i ke të brendshmit?”, duke shtuar se Republika e Kosovës udhëhiqet nga “popullistë mosbesues të saj”.

Më poshtë mund ta lexoni reagimin e tij të plotë:

Reagimi i Abdixhikut vjen pasi ministri Aliu ka thënë se është ministër i një shteti të përkohshëm.

Lexo dhe: “Bashkimi kombëtar”, Aliu: Jam ministër i një shteti të përkohshëm

Këtë deklaratë ai e ka bërë duke aluduar se në të ardhmen Kosova dhe Shqipëria do të jenë një shtet.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika