Aliu nga IHMK: Nesër parashihet të jetë dita më e nxehtë e kësaj jave

Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka thënë se nesër (e marte) parashihet të jetë dita më e nxehtë e kësaj jave

Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) në një lidhje direkte në emisionin "FIVE" në RTV Dukagjini, më 24.07.2023

Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini ka thënë se temperaturat më të larta gjatë ditës së sotme janë shënuar në qytetin e Prizrenit dhe Kamenicës me 35 gradë Celsius.

“Në Istog, Prishtinë, Ferizaj, Malishevë, Mitrovicë – 34 gradë Celsius, Podujeva me 33 gradë Celsius dhe në viset malore kuptohet atje kemi diku 30 gradë Celsius”, ka thënë Aliu, duke shtuar se nesër (e marte) parashihet të jetë dita më e nxehtë e kësaj jave.

Aliu ka shtuar se nesër mund të jetë dita më e nxehtë edhe e këtij muaji sepse sipas tij, temperaturat maksimale do të jenë deri në 37-40 gradë Celsius.

Ai ka treguar se në këtë të mërkure do të kemi disa vranësira, derisa ka theksuar se në disa zona të izoluara pritet të bie edhe breshër sepse vranësirat do të jenë në zhvillim e sipër.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika