Ambasadori i Francës i kërkon Kosovës që të pranojë propozimin e BE-së për targat

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se Franca shpreh keqardhje për mungesën e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë si dhe ka kërkuar nga të dyja palët që të pranojnë propozimin e kompromisit nga BE-ja

Ilustrim

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka deklaruar se Franca shpreh keqardhje për mungesën e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pas takimit të 21 nëntorit në Bruksel, nën ndërmjetësimin e BE-së.

Guerot ka bërë thirrje që të shmanget çdo veprim i njëanshëm që mund të nxisë tensione med dy palëve.

“Kërkojmë nga të dy palët në veçanti nga Kosova që të pranojë propozimin e kompromisit nga BE-ja. Franca mbështet plotësisht ndërmjetësimin evropian i cili duhet të bëjë të mundur përparimin drejt një marrëveshje globale dhe ligjërisht të detyrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke ecur kështu përpara në drejtim të përspektivës evropiane të dy vendeve”, ka shkruar Guerot.

Po ashtu, Guerot ka thënë se palët duhet të vazhdojnë diskutimet në ditët në vijim dhe të zbatojnë marrëveshjet e arritura, duke përfshirë dispozitat që kanë të bëjnë me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

 

 

 
Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika