Ambasadori Rohde: U fituan zemrat dhe mendjet në Asamble, tani pesha e rëndë- Kosova duhet t’i bindë ministrat me veprime

Ambasadori i Gjermanisë Jörn Rohde ka thënë se Kosova fitoi në AP të KiE-së "zemrat" e deputetëve por se deri në maj duhet shum angazhim që ti bind edhe ministrat

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës(KiE) ka votuar pro Kosovës që ta vazhdojë rrugëtimin edhe më tej drejt anëtarësimit në KiE.

Për këtë votim pozitiv në KiE ka reaguar ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jörn Rohde.

Rohde ka thënë se u fituan zemrat dhe mendjet në Asamblenë Parlamentare, por pastaj ka thënë se tani Kosova duhet t’i bindë ministrat me veprime.

“Duke fituar zemra dhe mendje në @PACE_News: Aplikimi për anëtarësim i Kosovës fitoi pothuajse 80% të votave. Tani vjen pesha e rëndë për të siguruar shumicën e nevojshme 2/3 në Komitetin e Ministrave në maj, Kosova duhet të bëjë atë që duhet për të bindur me meritë dhe veprime”, ka shkruar Rohde në rrjetin social X.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika