Armenia vendos kushte për njohjen e Nagorno-Karabakut si pjesë të Azerbajxhanit

Armenia tha se është e gatshme ta pranojë rajonin e Nagorno-Karabakut si pjesë e Azerbajxhanit fqinj, por nën disa kushte

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinian. Fotografi nga arkivi.

Armenia tha se është e gatshme ta pranojë rajonin e Nagorno-Karabakut si pjesë e Azerbajxhanit fqinj, por nën disa kushte. Një kompromis i tillë do të ndihmonte që t’i jepej fund konfliktit prej disa dekadash dhe do të ndihmonte në ringjalljen e këtij rajoni të varfër.

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinian, tha gjatë një konference për media më 22 maj se çdo njohje nga Jerevani i Nagorno-Karabakut si pjesë e Azerbajxhanit do të varej nga garantimi i të drejtave dhe sigurisë së armenëve etnikë, që jetojnë në këtë rajon malor.

Azerbajxhani dhe Armenia kanë mosmarrëveshje lidhur me Nagorno-Karabakun që nga fundi i viteve ’80, kur armenët etnikë, që janë shumicë në këtë rajon, kërkuan që ai të transferohej nga Azerbajxhani sovjetik në Armeninë e atëhershme sovjetike.

Një luftë civile shpërtheu pas kolapsimit të Bashkimit Sovjetik dhe Nagorno-Karabaku shpalli pavarësinë nga Azerbajxhani. Megjithatë, shpallja e pavarësisë nuk është njohur nga shumica e komunitetit ndërkombëtar.

Bakuja rimori kontrollin e një pjese të territorit pas një lufte gjashtëjavore më 2020. Të dyja palët nënshkruan një marrëveshje armëpushimi, që aktualisht monitorohet nga forcat paqeruajtëse ruse.

Megjithatë, marrëveshja nuk ka sjellë paqe në rajon dhe ka pasur përleshje të kohëpaskohshme mes dy palëve. Përleshjet e fundit ndodhën më herët gjatë këtij muaji.

Deklaratat e Pashinianit vijnë një javë pasi ai u takua në Bruksel me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev. Ky takim u thirr nga Bashkimi Evropian dhe në të u diskutua për arritjen e një marrëveshjeje që do të prodhonte paqe të qëndrueshme.

BE-ja tha se takimi paraqiste një hap pozitiv përpara. Megjithatë, arritja e paqes së qëndrueshme do të kërkonte kohë dhe tejkalimin e mospajtimeve nga opozita në Armeni. /REL

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika