Bajrami bën apel për ekzekutim të pagave: Më keq se moszbatimi i ligjit është zbatimi i tij në mënyrë selektive

Përmes një postimi në Facebook, deputetja Bajrami ka bërë apel që pagat për mësimdhënësit të ekzekutohen nesër, e mërkurë. Ndonëse ishin në grevë, punëtorëve të sektorit publik u janë ekzektuar pagat

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami

Ish-ministrja e Financave dhe ish-ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka bërë apel që pagat e grevistësve në sektorin e arsimit të ekzekutohen nesër.

Përmes një postimi në Facebook, Bajrami ka rikujtuar se pagat e punëtorëve të administrates tashmë janë ekzekutuar ndonëse, të njëjtit ishin në grevë krahas atyre në arsim.

“Të gjithë ju që po e mbroni Qeverinë për mosekzekutim të pagave për punëtorët e arsimit dhe po thirreni në zbatushemëri të ligjit, a e dini se pagat iu kanë dalë punëtorëve të administratës të cilët po ashtu kanë qenë në grevë gjatë shtatorit? Po besoj të gjithë pajtohemi se: “Më keq se mosbatimi i ligjit është zbatimi i tij në mënyrë selektive”, ka shkruar Bajrami.

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari, ka deklaruar gjatë tre tetorit se nuk do të procesohen pagat për punëtorët e sektorit publik, të cilët kanë qenë pjesë e grevës, duke thënë se kështu thotë ligji. Por, pagat nuk janë ekzekutuar as për mësimdhënësit e komunave me shumicë serbe, të cilët nuk janë pjesë e Sindikatës së Arsimit, dhe rrjedhimisht nuk kanë qenë pjesë e grevës së fundit në sektorin e arsimit.

Një gjë të tillë për Portalin Dukagjini e kishte konfirmuar nënkryetari i Komunës së Novobërdës, Bajrush Ymeri, i cili ka thënë se pagat nuk i kanë marrë as mësimdhënësit që ishin pjesë e grevës e as ata që nuk ishin.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika