Basketbollistja amerikane pranon fajësinë në gjykatën ruse

Pas deklarimit të saj si fajtore, seanca e radhës gjyqësore është caktuar më 14 korrik

Brittney Griner
Brittney Griner

Basketbollistja Brittney Griner është deklaruar fajtore për një akuzë droge në një gjykatë ruse të enjten, por mohoi se ajo kishte shkelur qëllimisht ligjin.

Griner po fliste në seancën e dytë të gjyqit të saj për akuzën e narkotikëve që mund ta dënonte me deri në 10 vjet burg, disa ditë pasi ajo i kërkoi Presidentit të SHBA-ve, Joe Biden, të siguronte lirimin e saj.

“Do të doja të pranoja fajin, por nuk kisha asnjë qëllim. Nuk doja të shkelja ligjin,” ka thënë Griner, duke folur në anglisht, e cila më pas u përkthye në rusisht për gjykatën.

“Do të doja të jap dëshminë time më vonë. Më duhet kohë për t’u përgatitur,” ka shtuar ajo.

Seanca e radhës gjyqësore është caktuar për 14 korrik.

Medalistja e artë olimpike është arrestuar në shkurt të këtij viti në një aeroport afër Moskës, ngase në bagazhin e saj iu gjetën disa fishekë që përmbanin vaj të nxjerrë nga kanabisi.

Brittney Griner është një nga lojtaret më të suksesshme në ligën profesionale të femrave në SHBA, me ekipin e WNBA-së, Phoenix Mercury.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika