Biden nënshkruan urdhrin që përshpejton procesin e dërgimit të armëve në Ukrainë

Shtetet e Bashkuar të Amerikës e kanë ringjallur ligjin e vjetër që ishte përdorur gjatë Luftës se Dytë Botërore, vetëm se për ta përkrahur Ukrainë kundër agresioni rus

Presidenti i Shteteve të Bashkuar të Amerikës Joe Biden

Presidenti i Shteteve Bashkuar të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka nënshkruar urdhrin që përshpejton procesin e dërgimit të armëve në Ukrainë.

Këto dërgesa të armëve amerikane në Ukrainë do të bëhen përmes një ligji të bazuar në rastin e Luftës së Dytë Botërore, që ndihmoi aleatët amerikanë të mposhtin Gjermaninë naziste.

Në Zyrën Ovale në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan nënshkroi Aktin e huadhënies në Uashington, duke thënë se SHBA-të mbështsin “luftën e ukrainasve për të mbrojtur vendin dhe demokracinë e tyre kundër luftës brutale të Putinit”.

Pamje nga lufta në Ukrainë, në mesin e luftëtarëve edh epresidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy

Biden kishte pranuar se tashmë janë shpenzuar miliarda dollarë nga Shtetet e Bashkuara, duke shtuar se “përkujdesja ndaj agresionit është edhe më e kushtueshme”, raporton The Guardian.

Akti i huadhënies, që thjeshton rrjedhën e pajisjeve ushtarake, “bazohet në një program të epokës së Luftës së Dytë Botërore për të ndihmuar Evropën, t’i rezistojë Hitlerit”, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Presidenti vuri në dukje se ai po nënshkruante aktin, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara dhe Evropa Perëndimore shënuan Ditën e Fitores në Evropë, dhe humbjen e Gjermanisë së Adolf Hitlerit në vitin 1945.

Pamje nga Lufta e Dytë Botërore, Adolf Hitler në mesin e ushtarëve gjerman

Ai, gjithashtu, nënvizoi se e hëna shënoi përvjetorin e 9 majit – Dita e Evropës, e cila shënon themelimin e Bashkimit Evropian në vitin 1950 dhe krijimin e një “fuqie ekonomike” dhe “forcë globale për paqen”.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika