Biden viziton Poloninë

Presidenti i Shteteve të bashkuara të Amerikës, Joe Biden do të udhëtojë në Poloni, të premten, si pjesë e përpjekjeve të tij diplomatike rreth luftës Rusi-Ukrainë.

“Ai do të zhvillojë një takim dypalësh me presidentin Andrzej Duda”, thuhet në deklaratën e sekretarit për media të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Presidenti do të diskutojë se si Shtetet e Bashkuara, së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, po i përgjigjen krizës humanitare dhe të të drejtave të njeriut që ka krijuar lufta e pajustifikuar dhe e paprovokuar e Rusisë kundër Ukrainës”, shtoi ai.

Të hënën, Biden do të ketë një telefonatë me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz, kryeministrin italian Mario Draghi dhe kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson.

Të mërkurën, ai do të udhëtojë në Bruksel për të marrë pjesë në samitet në NATO-s dhe Këshillin Evropian, si dhe një takim me përfaqësuesit e shteteve të G7.

Polonia ndan një kufi me Ukrainën dhe është përmbytur me refugjatë, që kur forcat e presidentit rus Vladimir Putin invaduan në Ukrain muajin e kaluar.

Polonia u pushtua në vitin 1939 nga Gjermania dhe ish-Bashkimi Sovjetik. Pas Luftës së Dytë Botërore, sovjetikët fitimtarë dominuan Poloninë deri në përfundimin e Luftës së Ftohtë më 1989. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Polonia iu bashkua NATO-së më 1999.

Megjithatë, ai nuk ka plane të udhëtojë në Ukrainë gjatë udhëtimit të tij, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika