Blinken arrin në Presidencë, takon Begajn

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka arritur ambientet e Presidencës për t’u takuar me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mbërritur në ambientet e Presidencës shqiptare për t’u takuar me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj.

Blinken, arriti për vizitë njëditore në Shqipëri, më 15 shkurt, ku do të zhvillojë takime me krerë shtetërorë, me të rinj dhe afganët që po strehohen në këtë shtet.

Në Aeroportin e Tiranës, Blinken u prit nga ministri i Jashtëm shqiptar, Igli Hasani.

Kjo është vizita e parë e kryediplomatit amerikan në Tiranë, dhe, sipas Departamentit amerikan të Shtetit, ajo do të përqendrohet në të ardhmen e Shqipërisë dhe të Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili do të takohet me Blinkenin dhe do të kenë një konferencë të përbashkët për media, tha më herët se vizita e zyrtarit të lartë amerikan tregon se shteti shqiptar është ngritur në “një tjetër nivel” në pozicionimin e tij ndërkombëtar.

Partneriteti Shqipëri – SHBA, Blinken nis takimet në Tiranë

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika