Blinken i bën presion Hamasit të nënshkruajë armëpushimin me Izraelin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka rritur presionin ndaj Hamasit për të pranuar propozimin e një armëpushimi me Izraelin

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, rriti presionin ndaj Hamasit të mërkurën për të pranuar propozimin e fundit për një armëpushim me Izraelin , duke thënë se “ka ardhur koha” për një marrëveshje që do t’i lironte pengjet dhe do të ndalonte gati shtatë muaj lufte në Gaza.

Por, një pikë kyçe ngecje duket se ka mbetur nëse marrëveshja do t’i jepte fund plotësisht ofensivës së Izraelit, siç ka kërkuar Hamasi.

Blinken u takua me udhëheqësit izraelitë gjatë gjithë ditës në ndalesën e fundit të vizitës së tij të shtatë në rajon që nga shpërthimi i luftës në tetor, duke u përpjekur të shtyjë atë që ka qenë një marrëveshje e pakapshme midis Izraelit dhe Hamasit.

Shtetet e Bashkuara dhe ndërmjetësuesit e tjerë, Egjipti dhe Katari, shpresojnë të shmangin një ofensivë izraelite në qytetin jugor të Gazës, Rafah, ku janë strehuar rreth 1.4 milionë palestinezë, raporton apnews.

Gjatë gjithë muajve të bisedimeve, Hamasi ka thënë se lirimi i të gjitha pengjeve që mban duhet të sjellë një ndalesë të përhershme të luftës dhe tërheqjen e trupave izraelite nga Gaza.

Marrëveshja e propozuar tani në qendër të bisedimeve e ngre këtë mundësi, sipas detajeve të zbuluara që u konfirmuan nga një zyrtar egjiptian dhe një zyrtar i Hamasit. Por, Hamasi po kërkon të forcojë gjuhën për të siguruar një tërheqje të plotë të trupave izraelite nga i gjithë Rripi i Gazës, tha zyrtari egjiptian, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar negociatat e brendshme. Grupi tha se ka të ngjarë të japë përgjigjen e tij ndaj propozimit të enjten.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika