Borrell i quan sulmet e Iranit ndaj Izraelit një “përshkallëzim të paprecedentë”

Derisa SHBA është angazhuar direkt në parandalimin e sulmit Irakian mbi Izraelin, Kryediplomati i BE-së, Josep Borell përmes platformës X ka dënuar sulmin e Iranit duke e quajtur atë si një ''përshkallëzim të paprecedentë dhe një kërcënim i rëndë për sigurinë rajonale''

Josep Borell.

Shefi i Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian(BE), Josep Borrell, ka dënuar sulmet e Iranit ndaj Izraelit.

Ai i ka quajtur sulmet si një “përshkallëzim të paprecedentë”.

“BE dënon fuqishëm sulmin e papranueshëm iranian kundër Izraelit”, shkruan ai në rrjetin social X.

“Ky është një përshkallëzim i paprecedentë dhe një kërcënim i rëndë për sigurinë rajonale,” ka shkruar kryediplomati i BE-së, Borell derisa SHBA është angazhuar direkt duke rrëzuar dronët iranian për të parandaluar sulmet.

Gjithashtu, edhe Britania e Madhe është angazhuar duke dërguar aeroplanë dhe flotën e saj nga Qipro në drejtim të Lindjes së Mesme.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika