Britania e Madhe paralajmëron për sulmet ruse në Detin e Zi

Britania beson se sulmet ruse ndaj anijeve civile në Detin e Zi janë të mundshme

Anije mallrash në Odessa./ Foto: Yulii Zozulia (Imago)

Sekretari i Shtetit të Britanisë së Madhe, James Cleverly, ka paralajmëruar rreth sulmeve të reja në Detin e Zi dhe përshkallëzimin e fushatës agresore të saj ndaj anijeve të cilat bartin drithëra.

Mbretëria e Bashkuar pret që Rusia të forcojë më tej goditjen e saj ndaj eksporteve të grurit nga Ukraina. Moska mund të përshkallëzojë fushatën e saj për të shkatërruar eksportet e ushqimit të Ukrainës duke synuar anijet civile, ka shkruar sekretari i Shtetit James Cleverly në Twitter.

“Ne do ta ngremë këtë sjellje të paskrupullt në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, ka theksuar ai.

Tutje, ai ka shkruar se “Rusia duhet të ndalojë marrjen peng të furnizimeve globale ushqimore dhe t’i kthehet marrëveshjes së drithit”.

Agjencia e lajmeve, Reuters citoi gjithashtu ambasadoren britanike në OKB, Barbara Woodward, të ketë thënë se Rusia mund të ketë vendosur më shumë mina detare në hyrje të porteve ukrainase.

“Ne pajtohemi me vlerësimin e ShBA-së se kjo është një përpjekje e koordinuar për ta mbajtur Ukrainën përgjegjëse për sulmet ndaj anijeve civile në Detin e Zi”.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, ia raportoi këto informacione presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, përmes një thirrjeje telefonike të martën.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika