Çfarë është një tronditje?

Ndërsa dëgjojmë shumë lajme për njerëzit që marrin tronditje për shkak të sporteve të kontaktit si futbolli, ato mund t'i ndodhin secilit

Çfarë është një tronditje?
Çfarë është një tronditje?

Një tronditje është një dëmtim traumatik i trurit që ndodh kur diçka përplaset ose tund kokën aq fort sa koka juaj të lëvizë me shpejtësi përpara dhe mbrapa.

Kur kjo ndodh, truri në thelb rrotullohet dhe kërcehet brenda kafkës, e cila ndan neuronet, lajmëtarët e trurit tuaj. Kjo hedh poshtë ekuilibrin delikat kimik të neuroneve dhe e bën më të vështirë funksionimin e tyre.

Zakonisht kur ndodhin edhe efektet mund të jenë të gjata.

Terapistia fizike Dawn Root thotë se një tronditje shkakton dëme në qelizat brenda trurit.

“Një dëmtim i lehtë traumatik i trurit që zakonisht ndodh kur keni një lëvizje të shpejtë të kokës ku koka ndalon së lëvizuri, por truri vazhdon të lëvizë brenda kokës”, thotë ajo.

Ato mund të shkaktohen nga lëndimet sportive, rrëzimet ose aksidentet me makinë. Root tha se ka simptoma fizike. Por edhe simptoma emocionale, njohëse dhe vizuale.

 Terapistia fizike, Dawn Root
Terapistia fizike, Dawn Root

“Të tilla si dhimbje koke, marramendje, ekuilibër të dëmtuar, nauze, të vjella, njerëzit mund të kenë mosfunksionim të gjumit. Mund të ketë më shumë nervozizëm, zhgënjim ankthi nervozizëm”.

”Ata kanë vështirësi të mendojnë, përpunojnë dhe kujtojnë. Mund të kenë vizion të dyfishtë, vizion të paqartë, ose kanë vështirësi në fokusimin e syve kur përpiqen të lexojnë ose bëjnë detyrat e shtëpisë ose aktivitetet e punës”, vijon ajo.

Nëse keni pasur një aksident dhe ndonjë nga këto simptoma vazhdon, është e rëndësishme që të kërkoni trajtim.

“Shumica e pacientëve do të shërohen për rreth 3 deri në 4 javë, por gjithçka varet nga sa e fortë ishte goditja, nga ashpërsia e tronditjes, cilat janë simptomat e tyre para-ekzistuese, sa mirë ata ndjekin planin që ne po zhvillojmë”, shprehet Dawn Root.

Sa më shpejt të kontrolloni gjendjen tuaj, aq më shumë shanse keni për një shërim të plotë.

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

Kroaci: 11 të vdekur nga aksidenti i autobusit

Të paktën 11 persona kanë vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë në autostradën A4 Zagreb-Goriçan, mëngjesin e së shtunës. Sipas informacioneve jozyrtare janë...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika