DASH shpall non grata kryetarin e komunës së Strugës

Siç thuhet në njoftimin e Departamentit të Shtetit, një vendim i tillë ripohon angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin. Përpos kryetarit, hyrja në SHBA i është ndaluar edhe familjes së ngushtë të tij

Departamenti Amerikan i Shtetit -DASH

Departament amerikan i Shtetit ka shpallur non grata kryetarin e Komunës së Strugës në Maqedoninë e Veriut, Ramiz Merkon, të martën.

Siç thuhet në njoftimin e Departamentit të Shtetit, arsyeja e një vendimi të tillë mbetet si shkak i përfshirjes së Merkos në korrupsion.

“Shtetet e Bashkuara po caktojnë kryetarin e komunës së Strugës, Maqedonia e Veriut, Ramiz Merko, si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të konsiderueshëm. Ndërsa shërbente si kryetar i komunës së Strugës, Merko shpërdoroi fondet dhe ndërhyri në procese gjyqësore dhe të tjera publike, duke dëmtuar besimin e publikut në institucionet dhe zyrtarët demokratikë të Maqedonisë së Veriut”, thuhet në njoftim

Bëhet e ditur se një vendim i tillë ripohon angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin.

Njëherit, DASH cakton gjithashtu gruan e Merkos, Shpresa, dhe tre fëmijët e rritur, Genc, ​​Nazmije dhe Drenushe. të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika