Donfried: Serbia duhet të marrë vendime të rëndësishme se si të pozicionohet

Ndihmës-sekretarja amerikane e shtetit për çështjet evropiane dhe aziatike, Karen Donfried, ka thënë se Serbia duhet të vendosë vetë për mënyrën se si do të vazhdojë në çështjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

“Ne mbështesim Serbinë në harmonizimin e mëtejshëm me Shtetet e Bashkuara dhe BE-në. Është e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të mbështesin Ukrainën në luftë, por gjithashtu t’i bëjnë të ditur Rusisë se ajo duhet të paguajë çmimin për atë që bën,”  ka thënë Donfried.

 

I mbajtur me 26 prill, takimi me Vuçiq ka bindur Donfired se Serbia është e qartë për qëndrimin e saj.

“Vuçiq e ka shumë të qartë se ku e sheh të ardhmen e Serbisë, dhe kjo është BE-ja”, ka thënë ajo, gjersa ka shtuar se votimi i Serbisë për pezullimin e anëtarësimit të Rusisë në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ishte mjaft i rëndësishëm.

“Unë mendoj se Serbia do të duhet të marrë vendime të rëndësishme se si të pozicionohet,” kishte shtuar Donfried.

Më 28 prill, Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë se zyrtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), të cilët së fundi kanë vizituar Beogradin, nuk i kanë vendos asnjë ultimatum Serbisë për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

Deri tani, Serbia ka votuar kundër Rusisë tre herë në Kombet e Bashkuara.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika