Drejtori i Policisë: Nuk më ka pëlqyer mënyra se si janë arrestuar 50-të policët

Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti,  në raportimin e Komisionit për Siguri, ka thënë se nuk i ka pëlqyer mënyra se si janë arrestuar  pesëdhjetë zyrtarët policor. Ai ka theksuar se, është dashur të ruhet privatësia e tyre, dhe se sipas tij në këtë pjesë është dashur të ketë kujdes.

Në lidhje me këtë çështe, deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Bekë Berisha, i ka drejtuar pyetje Drejtorit të Policisë, se pse nuk janë hetuar secili zyrtarë policorë veç e veç.

Arrestimin e tyre Berisha e ka quajtur skandaloz, duke thënë se në mesin e tyre ka pasur edhe zyrtarë të pafajshëm.

“Ndër ta nuk janë të gjithë të korruptuar, sistemi jonë i ka trajtu të gjithë bashkë pa dallime. Kam dëshirë ta di, kush e ka nisur këtë operacion, a ka pas argumente, si arrestohen 50 policë? Sistemi jonë i ka trajtuar të gjithë njëjtë. Pse të trajtohen njëjtë? Pse të mos bëhen hetimet veças?”, ka pyetur Berisha.

Mehmeti është përgjigjur se, për këtë cështje nuk është kompetent për të folur. Sipas tij, të gjitha veprimet janë bërë prej Inspektoratit të Policisë së Kosovës (IPK).

“Policia nuk bën hetime për policë, nuk ka të drerjtë të përzihet. Këto janë bërë prej Ipk-së. Për çka janë arrestu e din prokuori jo ne, nuk e kanë obligim të na tregojnë neve. Unë di diçka, se jam pak i informuar, por, nuk mundem të flas, se a e kanë zënë dikë duke kaluar drogë, apo para, unë nuk mund të ju them. Ne mundemi të ju garantojmë se të gjitha informatat ia kemi dorëzuar Ipk-së, pjesën tjetër e ka kryer Ipk-ja me prokuorinë”.

Të arrestuarit dyshohen se kishin marrë pjesë në qindra aktivitete të marrjes së ryshfetit në pikat kufitare të Qafë Prushit dhe Qafë Morinës, që lidhin Kosovën dhe Shqipërinë.

Të arrestuarit janë 48 policë dhe 2 zyrtarë doganorë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika