Ekspertët amerikanë vizitojnë qytetin lindor të Ukrainës, Izium

Një delegacion jozyrtar nga Shtetet e Bashkuara ka vizituar qytetin lindor të Ukrainës, Izium, gjatë kësaj të diele

Pamje gjatë luftës në Ukrainë

Një delegacion jozyrtar nga Shtetet e Bashkuara ka vizituar qytetin lindor të Ukrainës, Izium, i cili është çliruar nga pushtimi rus në shtatorin e kaluar.

Delegacioni përfshinte gjeneral-lejtnantin në pension të ushtrisë së SHBA Keith Kellogg dhe shoqërohej nga Oleh Syniehubov, i cili është kreu i administratës ushtarake të rajonit të Kharkiv.

Syniebuhov ka thënë në Telegram se “Partnerët tanë amerikanë vëzhguan personalisht shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga granatimet dhe pushtimet ruse dhe shqyrtuan provat e krimeve të luftës ruse në rajonin e Kharkiv”.

“Megjithë shkatërrimin e madh dhe infrastrukturën kritike të dëmtuar, Izium po rikthen gradualisht jetën e tij normale. Njerëzit po kthehen në qytet dhe bizneset po rifillojnë funksionimin”, ka shtuar ai.

Vizita në Izium ka ardhur pasi ish-kryeministri britanik, Boris Johnson u kthye në Kiev të dielën ndërsa vendi shënoi Ditën e Unitetit të Ukrainës.

Johnson ka udhëtuar dhe në Bucha e Borodianka me kreun e administratës ushtarake rajonale të Kievit, Oleksii Kuleba, raporton CNN.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Barrikadat, KFOR-i paralajmëron ndërhyrje nëse ato nuk largohen

Efikasiteti i këtyre mjeteve të rënda të KFOR-it është testuar hiç më larg se dy ditë më parë. Ushtrimet e 19 dhjetorit i kanë mundësuar...

Të fundit nga rubrika