Ëmbëlsirë me salmon të tymosur, barishte dhe salcë panxhari

Kuzhinieri francez, Thomas Lemaire ka filluar të gatuaj nga mosha 15-vjeçare, ndërsa tani ka edhe restorantin e tij në Francë. Ai ka ndarë recetën e tij të ëmbëlsirës me salmon të tymosur, barishte të freskëta dhe salcë panxhari

Ëmbëlsirë me salmon të tymosur, barishte të freskëta dhe salcë panxhari

Shefi Thomas Lemaire është një kuzhinier francez.

Lemaire ka filluar të gatuaj nga mosha 15-vjeçare, ndërsa tani ka edhe restorantin e tij në Francë.

“Sot, 25 vjet më vonë, më pëlqen të bëj në restorantin tim receta që funksionojnë, që u pëlqejnë njerëzve dhe që i vlerësojnë”, ka thënë kuzhinieri.

Ëmbëlsirë me salmon të tymosur, barishte të freskëta dhe salcë panxhari është receta të cilën e ka ndarë kuzhinieri.

Përbërësit për koren e ëmbëlsirës:

250 gr miell

125 g gjalpë

1 vezë

Ujë

Filli për mbushje:

8 feta salmon i tymosur

250 gr krem ​​djathi i tipit Filadelfia

40 gr barishte të freskëta të copëtuara (qepujkë, kërpudha, koriandër, tarragon)

20 g vaj ulliri

Kripë e imët dhe piper Espelette

Panxhar i prerë në feta

Lëkura e limonit

Barishte të freskëta

Salca prej panxhari:

1 panxhar i zier dhe vaj ulliri (për dekorim).

Përgatitja:

Përzieni miellin dhe gjalpin me një majë luge kripë derisa të merrni një aspekt të ngjashëm me rërën. Tani shtoni një vezë për t’i përzier të gjitha së bashku, pastaj një lugë gjelle ujë nëse masa e krijuar është e thatë. Por nëse është e nevojshme mund të shtoni më shumë ujë. Lëreni brumin të pushojë për 30 minuta në frigorifer përpara se ta hapni.

Para pjekjes, konsideroni se kjo është një bazë pastiçerie e verbër, që do të thotë se po pjekim pa mbushje. Pjekja e verbër është e nevojshme kur përdorni një mbushje të papjekur, si salmoni në këtë recetë. Pjekja e verbër e një byreku/torte ka një truk të vogël për të parandaluar fryrjen e brumit gjatë gatimit. Më e mira është të keni kallëpe individuale, pavarësisht nga forma.

Vendoseni brumin në kallëpin të lyer me gjalpë dhe miell më parë për të vendosur pjesën e poshtme të ëmbëlsirës tuaj. Më pas vendosni letër pergamene sipër fundit të shtresës dhe sipër me topa qeramike për pjekje, ose ndonjë bishtajore (si qiqrat) për të bërë peshë sipër dhe për të parandaluar fryrjen e saj gjatë gatimit. Më pas piqni në 170°C për 20 deri në 30 minuta në varësi të madhësisë së trashësisë së shtresës së brumit.

Shtresën e pjekur lëreni të pushojë.

Mënyra e mbushjes ëmbëlsirës.

Pritini barishtet tuaja. Përzieni kremin e djathit me barishtet e grira (duke lënë pak mënjanë për dekorim), shtoni vaj ulliri, kripë dhe piper Espelette.

Preni panxharin tuaj të gatuar në feta të holla dhe qëroni një limon me delikatesë.

Pasi korja e tartës të jetë ftohur, zbukurojeni me përzierjen e djathit krem. Pritini tortën në pjesë, më pas vendosni sipër fetat e holla të salmonit të tymosur, panxharit të gatuar, barishteve dhe lëvozhgës së limonit. Lërini mënjanë në frigorifer.

Në një blender, përzieni një panxhar të gatuar me pak vaj ulliri për të bërë coulis panxhari. Rregullojeni në mënyrë harmonike siç tregohet në foto.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika