Erdogan thotë se 1 mijë anëtarë të grupit militant palestinez po trajtohen në spitalet turke

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë sot se më shumë se 1 mijë anëtarë të grupit militant palestinez Hamas po trajtohen në spitalet e Turqisë.

Erdogan ripërsëriti qëndrimin e tij se Hamasi është një “lëvizje rezistence”.

Një zyrtar turk tha se Erdogan kishte “gabuar”, duke dashur të thoshte se banorët e Gazës në përgjithësi po trajtohen në Turqi.

“Nëse e quani Hamasin një organizatë terroriste, kjo do të na trishtonte”, tha Erdogan në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis, në Ankara.

“Ne nuk e konsiderojmë Hamasin një organizatë terroriste… Më shumë se 1 mijë anëtarë të Hamasit janë në trajtim në spitalet në të gjithë vendin tonë”, tha Erdogan, raporton Reuters.

Një zyrtar turk, i cili foli në kushte anonimiteti, tha më vonë se Erdogan kishte për qëllim t’u referohej palestinezëve nga Gaza e drejtuar nga Hamasi në përgjithësi, në vend të anëtarëve të Hamasit.

“Presidenti Erdogan e tha gabim, ai do të thoshte se 1 mijë banorë të Gazës janë në trajtim, jo anëtarë të Hamasit”, u shpreh një zyrtar turk.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika